Felértékelődhet a háborús helyzetben a kormány árstop-intézkedése
Harsányi Péter elemző úgy gondolja, az energiaárak emelkedésével az élelmiszerek ára is az egekbe szökhet Európában.
A Növekedés.hu portál vezető analitikusa az ATV-nek adott nyilatkozatában kiemelte, a jelenlegi negatív hangulatban valamennyi régiós deviza gyengül, tehát mind a lengyel zlotyi, a cseh korona és a magyar forint is jelentősen visszaesett. Harsányi Péter figyelmeztetett, az infláció várhatóan tovább fog emelkedni.
„Nem szabad elfelejtkeznünk arról, hogy az Európai Unió gázimportjának 45 százaléka Oroszországból származik, emellett pedig Németország leállította az Északi Áramlat II vezetékének jóváhagyását, emiatt pedig megnőtt a bizonytalanság, hogy mennyi gáz fog Európába érkezni” – mondta a szakértő.
Harsányi Péter közölte, az energiaárak jelentős növekedésnek indultak, amik az élelmiszerárak további emelkedését fogják magukkal hozni Európa-szerte, hiszen a magasabb gázárak miatt a műtrágya is drágulni fog. Arról sem szabad elfelejtkezni ugyanakkor, hogy Oroszország és Ukrajna jelentős búzaexportőr, ráadásul a malomipar is egy eléggé energiaigényes ágazat, ezáltal pedig a liszt ára még magasabbra emelkedhet.
A szakértő hozzátette, a meghosszabbított üzemanyagárstop, a rezsicsökkentés és az alapélelmiszerek árának befagyasztása miként befolyásolja a magyar gazdaságot:
„Az kétségtelenül igaz, hogyha ezek a rögzített árak tartósan fennmaradnak, több százmilliárdos többletterhet fognak jelenteni a költségvetésnek.”
A szakértő hozzátette, egy ilyen környezetben jelentősen felértékelődnek az árstop intézkedések:
„Ezt az is megmutatja, hogy az infláció nem emelkedett már tovább januárban érdemben, mint más európai országokban. Észtországban és Litvániában például 11-12 százalékos volt az infláció, a cseheknél pedig közel 8-9 százalék. Összességében a három árstop rendelkezés a szakértők számításai szerint megközelítőleg 4 százalékponttal mérsékelte a fogyasztói árindexet.”
Harsányi úgy gondolja, Magyarország olyan szempontból szerencsésebb helyzetben van az uniós átlaghoz képest, hogy van hosszútávú gázszerződésünk, illetve a tározóink töltöttsége is magasabban áll az európai országokhoz képest.