A bőr illatából is diagnosztizálható a Parkinson-kór
A betegség korábbi felismerésére törekedve a tudósok kifejlesztettek egy elektronikus orrot, amely szó szerint kiszagolja a betegséget.
Mire a Parkinson-kór esetében kialakulnak az észlelhető tünetek, mint például az izomkontroll elvesztése, gyakran már olyan előrehaladott állapotról beszélhetünk, hogy rendkívül nehéz feladatnak bizonyulhat a kezelése.
A Parkinson-kórral küzdő páciensek esetében a normálisnál nagyobb mennyiségű faggyútermelés figyelhető meg, melynek köszönhetően a mirigyek jellegzetes szagot kölcsönöznek a bőrnek.
Néhány jelentős kivételtől eltekintve ez az illat az ember számára nem érzékelhető, kizárólag gázkromatográfiás eljárással elemezhető, és mivel ez hosszú időt vesz igénybe, és drága folyamatnak számít, a diagnosztika csakis speciális laboratóriumokban végezhető el.
A kínai Csöcsiangi Egyetem tudósai annak érdekében, hogy a vizsgálatot szokásos klinikákon és orvosi rendelőkben is el lehessen végezni, létrehozták az úgynevezett elektronikus orrot (e-nose), ami egy hordozható készülék, mely a gázkromatográfiás technológiát kombinálja a felületi akusztikus hullámok szenzorával.
A kutatók 31 Parkinson-kóros beteget és 32 egészséges önkéntes bőrmintáját vették le, amiket később az e-nose elemzett. Az eszköz gépi tanuló algoritmusokat használva három vegyületet, oktanált, hexil-acetátot és perillikus aldehidet tudott azonosítani, melyek koncentrációja jelentősen különbözött a csoportok között.
Ezt a diagnosztikai modellt felhasználva az e-nose-t további 24 minta analízisére használták, melyek fele Parkinson-kóros páciensektől, másik fele pedig egészséges kontrollszemélyektől származott. Végül megállapították, hogy a készülék 70,8 százalékos pontossággal képes volt detektálni, kiknél állhat fenn a betegség, az arány pedig 79,2 százalékra emelkedett, amikor a személyek bőrillatprofilját részletesen kielemezték.