Örökre elpusztíthatja a NASA a Nemzetközi Űrállomást
Habár korábban felmerült, hogy múzeumoknak adományoznák az ISS Földre visszahulló darabjait, végül az egyszerű megsemmisítés mellett dönthetnek.
Kétségkívül elavulófélben van a Nemzetközi Űrállomás, és bár még legalább nyolc évig tervezik fenntartani a működését, 2030-ban egészen biztosan visszavonultatják. Az már most biztosra vehető, hogy az évtized végén a Csendes-óceánban található, úgynevezett Nemo-ponton landolhat az űrlaboratórium, de arról eddig nem sokat beszéltek, milyen sorsra juthatnak a fedélzeten lévő műszerek, illetve maga az ISS.
A NASA szerint a Nemzetközi Űrállomás bármely részének múzeumban való kiállítása rendkívül költséges és nehéz feladat lenne, mivel alapjaiban úgy tervezték meg, hogy ne tudják könnyen darabjaira bontani.
Az amerikai űrhivatal legfrissebb közleményében azt írták, jelenleg nem kaptak ajánlatokat kereskedelmi szolgáltatóktól az ISS főbb szerkezeti részeinek újrahasznosítására, így nem várható az egység Földön történő feltámasztása.
Természetesen az elkövetkező években még változhat a helyzet, hiszen rengeteg dollármilliárdos kapva kaphat a lehetőségen, és elhatározhatják, hogy felvásárolják az űrlabor valamely darabját, később pedig ereklyeként mutogathatják majd a nagyérdeműnek, milyen gépen szolgáltak az asztronauták az elmúlt három évtizedben.
Mindeközben a rivális Roszkoszmosz és a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) már egy közös kutatóállomás megépítésén dolgozik, együttműködésük gyümölcse szakértők szerint leghamarabb 2024-ben Föld körüli pályára állhat.