Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Csúcstechnológiás eszközök segítik a vadon élő állatok megmentését

A vadvédők mérnökökkel és tervezőkkel fogtak össze, hogy a legújabb technológiák bevetésével óvják meg a veszélyeztetett fajokat.

...svg content...Fotó: angela_sikiric / Twenty20
Technológia

Czinder Tímea

Szerkesztő

Tragikus mértékben pusztulnak a Föld természetes élőhelyei, a fák, sziklahasadékok és zátonyok, amelyek menedékül és szaporodási helyül szolgálnak az állatok számára. Az egyetlen hosszú távú megoldást a természetes környezetek megóvása jelenti, a politikai ellenállás, az anyagi érdekek és más tényezők azonban ezt gyakran nem teszik lehetővé.

A tudósoknak kreatív módokat kell találniuk, hogy rövid távon megakadályozzák a kihalást; ennek egyik módja a mesterséges élőhely-struktúrák létrehozása. A napokban megjelent kutatás azt vizsgálja, hogy a zseniális, csúcstechnológiás eszközök mennyire tehetik hatékonnyá ezt a folyamatot. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A mesterséges élőhelyek olyan otthonok, amelyek a faj számára ideális környezetet próbálják utánozni, hogy biztosítsák az egészséges populáció fennmaradását. Szerte a világon sokféle állat számára alkalmazzák őket; készülnek például faüregeket utánzó dobozok a bogarak számára, kókuszhéjfészkek a tengeri madaraknak, vagy partfalakra rögzített, textúrált csempék, amelyek akár 85 faj számára is élőhelyet biztosíthatnak.

A közelmúltban a vadvédők mérnökökkel és tervezőkkel fogtak össze, hogy a mesterséges élőhelyeket új, izgalmas technológiákkal ötvözzék. A queenslandi kutatók például olyan automatizált ajtókat szereltek a kefefarkú oposszumok fészkeire, amelyek csak a chippel ellátott állatok számára nyílnak ki, megóvva őket a ragadozóktól.

Új-Zéland apró, őshonos gyíkjai sziklahasadékokban bújnak meg a ragadozó háziegerek elől, a kutatók pedig videójáték-szoftver segítségével vizualizálták ezeket a 3D-s tereket, majd olyan mesterséges sziklahalmokat hoztak létre, amelyek hasadékai elég nagyok, hogy menedéket nyújtsanak a gyíkok számára, de túl kicsik, hogy az egerek is átférjenek rajta.

A 3D nyomtatás is egyre inkább szerepet játszik a mesterséges élőhelyek létrehozása során; a tudósok a számítógépes szimuláció, a kiterjesztett valóság és 3D nyomtatás kombinációját alkalmazták, hogy mesterséges bagolyfészkeket hozzanak lére, de a tengeri élőlények számára is készülnek 3D-nyomtatott sziklamedencék és zátonyok.

Számos előnyük mellett akadnak azonban hátrányok is, ezek a mesterséges menedékek ugyanis károsak is lehetnek az állatok számára. Túlságosan felforrósodhatnak, vagy olyan helyre kerülhetnek, ahol kevés a táplálék vagy sok a ragadozó, valamint karbantartás is igényel a fenntartásuk.

Egyes vállalatok felhasználhatják „zöldmosásra” is őket, vagyis ezzel vonhatják el a figyelmet környezetromboló projektjeikről, vagy az éghajlatváltozás és élőhelyek elleni küzdelem szükségéről – számolt be a ZMEScience.

Nagyszerű dolog tehát, hogy a természetvédők csúcstechnológiás otthonokat képesek létrehozni, de jobb lenne, ha nem kellene így tenniük. Hosszú távon ugyanis nem jelentenek megoldást, amennyiben az ember nem fejezi be a természetes élőhelyek pusztítását.