Ítéletidő Európában, az Eunice viharciklon legkevesebb 6 áldozatot követelt (videó)
Több országban a legmagasabb riasztási fokozat lépett életbe, a közlekedés megbénult, és több százezer otthon maradt elektromos áram nélkül.
Európa-szerte legalább 6 ember vesztette életét pénteken a tomboló viharban, rekorderejű szél tépázta meg Nagy-Britanniát, és milliók kényszerültek menedékbe vonulni, mivel az ítéletidő megzavarta a repülőjáratok, vonatok és kompok közlekedését Nyugat-Európában.
Kísértetiesen üres volt London, miután fennállása során először „piros” időjárási figyelmeztetés alá helyezték, ami azt jelenti, életveszélyes a szabadban tartózkodni. Estefelé a rendőrség közölte, egy harmincas éveiben járó nő meghalt, miután egy fa rádőlt az autóra, amelyben utazott.
Anglia északnyugati részén egy 50 éve férfi is életét vesztette a Eunice miatt, mikor törmelékek ütköztek autója szélvédőjének, két ember veszítette életét Hollandiában, egy 60 év körüli férfi Délkelet-Írországban, valamint egy 79 éves kanadai férfi Belgiumban.
Dél-Angliában, Dél-Walesben és Hollandiában is a legmagasabb riasztási fokozat lépett életbe, sok iskolát bezártak, a vasúti közlekedés pedig megbénult, miután a hatalmas hullámok áttörték a partok mentén a tengerfalakat. Eközben 140 ezer otthon maradt áram nélkül Angliában, 80 ezer pedig Írországban, és 196 kilométer per órás szelet mértek a Wright-szigeten, ami „a valaha mért legnagyobb erejű széllökés Angliában”.
Észak-Németországban leállították a távolsági és regionális vonatjáratokat, és felfüggesztették a világ legforgalmasabb hajózási útvonalán, a Csatornán áthaladó kompokat, ameddig a doveri kikötő késő délután újra meg nem nyílt.
Több száz repülőjárat késett vagy fel sem szállt a londoni és amszterdami repülőtereken, az easyJet egyik bordeaux-i járata pedig kétszer is sikertelenül próbált leszállni Gatwickben – ahol a széllökések elérték a 126 kilométer per órát – mielőtt visszatért a francia fővárosba.
Boris Johnson készenléti állapotba helyezte a hadsereget, a Környezetvédelmi Ügynökség illetékese pedig óva intette a viharvadászokat és amatőr fotósokat, hogy drámai fotók reményében útnak induljanak, ami szerinte „a lehető legostobább dolog”, ami megfordulhat a fejükben.
A londoni tűzoltóság két óra alatt 550 segélyhívást fogadott, Károly herceg, a trónörökös pedig arra kényszerült, hogy „a közbiztonság érdekében” elhalassza péntekre tervezett dél-walesi utazását – számolt be a phys.org.
Nem sokkal korábban egy másik ciklon, a Dudley is lesújtott Európára, hazánkban is több rekordot megdöntve; ez a vihar is közlekedési fennakadásokat és áramkimaradást okozott szerdán Nagy-Britanniában, a károk azonban nem voltak széleskörűek.
Szakértők szerint a viharok gyakorisága és intenzitása nem feltétlen hozható összefüggésbe a klímaváltozással, Richard Allan klímatudományi professzor szerint azonban egy melegedő bolygó intenzívebb csapadékhoz és magasabb tengerszinthez vezet. Úgy véli, a partmenti viharhullámok és tartós áradások súlyosbodnak majd, amikor ezek a ritka, robbanásveszélyes viharok elérnek minket egy melegebb világban.