Hihetetlen felvételek készültek a szárazság miatt felszínre került spanyol szellemfaluról
Aceredo három évtizeddel ezelőtt került a víz alá, amikor egy vízerőmű gát elöntötte a völgyet, a rendkívüli aszály miatt azonban a helyiek most ismét sétálhatnak az utcáin.
Mindeddig csupán a vízfelszín alól felbukkanó háztetők emlékeztettek néha az 1992-ben víz alá került településre, most azonban a víztároló kapacitása 15 százalékra csökkent; két hónapja nem esett csapadék a környéken, és a helyzet tovább romlik.
Spanyolországban a 2021 utolsó három hónapjában mért csapadék mindössze a 35 százaléka volt annak, amennyi átlagosan 1981 és 2010 között hullott a térségben. Február 1-jén a portugál kormány arra utasított hat gátat – köztük az Alto Lindosót -, hogy az egyre súlyosbodó szárazság miatt állítsa le a villamosenergia-termelésre és öntözésre fordított vízfelhasználást.
Az aszálymutatók potenciális romlást jeleznek a következő hetekre, de még nem észleltek általános problémát az egész országban – számolt be a Global News.
A helyiek most újra Aceredo utcáin járnak, ami csendéletként örökíti meg az 1992-es életet; részben beomlott tetejű épületek, üres sörösüvegekkel teli ládák és egy épségben maradt régi ivókút fogadják a kíváncsiskodókat, ami könnyedén megközelíthető a száraz, repedezett meder talaján sétálva.
Bár az Ibériai-félsziget száraz övezetei átéltek már aszályos időszakokat, a szakértők szerint az éghajlatváltozás következménye, hogy a falu az elárasztás óta először újra felszínre kerülhetett. A rekord alacsony vagy egyáltalán nem hulló csapadék miatt a portugál és spanyol mezőgazdasági termelők – akik egész Európa számára termesztenek – attól tartanak, tönkre mehet az idei termés.