Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bill Gates arról ír új könyvében, hogyan számoljunk le örökre a járványokkal

Amikor 2015-ben először előállt javaslataival, még senki nem vette komolyan, mostanra azonban a világ megtudta, mekkora pusztítást tud véghez vinni egy globális járvány.

...svg content...Fotő: Bill Gates, a Microsoft amerikai szoftvergyártó cég alapító elnöke a Világgazdasági Fórum 49. davosi találkozójának nyitónapján, 2019. január 22-én. A névadó svájci nonprofit alapítvány szervezte négynapos tanácskozáson a világ vezetõ politikai, társadalmi és gazdasági döntéshozói a legégetõbb globális kérdéseket vitatják meg, illetve határozzák meg a jövõre vonatkozó legfontosabb feladatokat. MTI/EPA-KEYSTONE/Gian Ehrenzeller
Észak-Amerika

Czinder Tímea

Szerkesztő

Egyelőre még megjelenés előtt áll Bill Gates új könyve, a „Hogyan előzzük meg a következő pandémiát?” (How to Prevent the Next Pandemic), a Microsoft-alapító azonban blogján már közzétett pár gondolatot annak tartalmából; többek között azt, hogy szerinte „nem kell ezen még egyszer átmennünk”.

Úgy véli, a koronavírus lehet az utolsó nagy járvány, amellyel az emberiségnek szembe kell néznie, amennyiben lépéseket teszünk annak érdekében, hogy felkészüljünk a következő fenyegetésre. Erre vonatkozó ajánlásait fogalmazza meg művében, ami május 3-án kerül a boltok polcaira.

Gates már régen kutatja ezt a témát, 2015-ben pedig figyelmeztetett is a veszélyre, amit a levegőben terjedő vírusok jelentenek. Akkoriban azt mondta, az emberiség rendelkezik a szükséges eszközökkel, hogy megakadályozza egy halálos világjárvány kitörését; ehhez háborús helyzetként kell kezelni, állandó hadsereget kell felállítani ellene, valamint kiképzésekkel és szimulációkkal szükséges fokozni az éberséget.

A blogbejegyzést kísérő rövid videóban a terv három elemét is említi, ami szükséges a jövő világjárványainak megfékezése érdekében – számolt be az inc.com.

Gates szerint ütőképesebb egészségügyi rendszerre van szükség, különösen a fejlődő országokban. Szakértők szerint az alacsony átoltottság lehetőséget biztosít az újabb vírusmutációk kialakulására, és bár úgy tűnik, az omikron enyhébb, mint a korábbi variánsok, ez másképp is történhetett volna.

A korai felismerés a következő halálos vírus megállításának kulcsa, amelyhez egy globális patogén-megfigyelő rendszer kiépítése szükséges. Amikor az ebola megjelent, nem volt a helyszínen járványügyi szakember, aki tanulmányozta volna a kórokozót, az esetjelentések késedelmesen, pontatlanul és papíron készültek.

Bár a helyzet azóta javult, további fejlesztésekre van szükség. A rendszer kiépítésével erőforrások állnának rendelkezésre világszerte, amelyek segítségével nagyon gyorsan megérthetnénk, mi történik.

Gates szerint folyamatos innováció is szükséges három kulcsfontosságú területen; ezek a diagnosztika, kezelés és megelőzés. Amennyiben ez rendelkezésre áll, a vakcinák, tesztek és kezelések sokkal gyorsabban kifejleszthetővé és szélesebb körben terjeszthetővé válnak, mint a COVID-19 idején.

Amikor 2015-ben Gates először állt elő javaslataival, a világ még nem tudta, hány emberéletet követelhet egy pandémia, mekkora károkat okozhat a gazdaságban, és mennyire megoszthatja a társadalmat. Úgy véli azonban, az elmúlt két év tapasztalatai a siker felé mutató útra késztetnek minket.

A lendület a mi oldalunkon áll. Ha megfelelő döntéseket és befektetéseket hozunk, a COVID-19-et az utolsó pandémiává tehetjük” – zárta sorait.

A kormány új törvényjavaslata alapján testkamerákat kapnának a postások

Azzal indokolták, hogy ily módon tudnák garantálni a postások biztonságát.