Őssejtbeültetéssel sikeresen kigyógyult az első nő a HIV-ből
Az eredmény azt sugallja, a gyógyíthatatlan betegség mégis gyógyítható, a kezelésben pedig hasznos szerepet játszhat a génterápia.
Egy lépéssel közelebb került a világ a HIV globális felszámolásához, miután már a harmadik beteget sikerült kikezelni a gyógyíthatatlannak vélt fertőzésből. A leukémiával küzdő amerikai páciens az első nő, akinek szervezetéből eltűnt a kór, miután őssejtet kapott egy az AIDS-et okozó vírussal szemben rezisztens donortól.
A kutatók a Denveri Retrovírusok és Opportunitikus Fertőzések Konferenciáján számoltak be a gyógyulásról, amelynek alanya egy középkorú, vegyes rasszú nő volt. Miután a beteg köldökzsinórvért kapott, akut mieloid leukémiája remisszióba lépett, szervezéből pedig eltűnt a vírus anélkül, hogy antiretrovirális terápiában részesült volna.
A két korábban felgyógyult fertőzött férfi – egy fehér és latin származású – felnőtt őssejteket kapott, amelyeket gyakrabban használnak csontvelő-transzplantáció során – számolt be a TRT World.
A tanulmányt Dr. Yvonne Bryson, a Kaliforniai Los Angeles-i Egyetem (UCLA) és Dr. Deborah Persaud, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársa vezette, célja pedig 25 HIV-fertőzött nyomon követése volt, akik köldökzsinórvérből vett őssejteket kaptak meglévő rákos és más súlyos betegségük kezeléseként.
A kísérletben részt vevő betegek szervezetében először kemoterápiával elpusztították a rákos immunsejteket, majd olyan személyektől származó őssejtet kaptak, akik rendelkeznek egy specifikus genetikai mutáció miatt ellenállnak a vírusnak. A tanulmány azt sugallja, a sikerhez nagyban hozzájárult a HIV-rezisztens sejtek használata.
Sharon Lewin, a Nemzetközi AIDS Társaság elnöke úgy véli, a csontvelő-transzplantáció nem életképes stratégia a legtöbb HIV-fertőzött számára, megerősíti azonban azt, hogy a HIV gyógyítása lehetséges, a génterápia alkalmazása pedig hasznos szerepet játszhat ebben.