Videón a fukusimai erőmű egyes reaktorának belseje, ahol a sugárzás emberre halálos
A felvételeket egy több kamerával rendelkező robot készítette, a kutatás pedig az olvadt üzemanyag háromdimenziós feltérképezésére irányult.
Bár egy korábbi, szintén távirányítású robot nem járt sikerrel, a fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (TEPCO) végül sikeresen bejuttatott egy robotot a földrengés és cunami következtében elpusztult egyes reaktorblokkba. A katasztrófa helyszínén sérült csövek, törmelék és feltehetően olvadt fűtőanyag látható, mindez két méter mélyen a víz alatt.
A kutatás célja az olvadt üzemanyag háromdimenziós feltérképezése, a radioaktivitás meghatározása, illetve minták gyűjtése volt. Ezek az információk kulcsfontosságúak az olvadt fűtőelemek biztonságos eltávolításához, illetve az ehhez szükséges eszközök és módszer kidolgozásához.
2017-ben már kísérlet történt a reaktorblokk feltérképezésére, a berendezések azonban nem bírták a rendkívül magas sugárzást. A TEPCO szerint a most felderített útvonal más távvezérléses robotok számára is hasznos lehet – számolt be a HVG.
A három sérült reaktorban mintegy 900 tonna nukleáris fűtőanyag maradt, ebből 280 tonna található az egyes blokkban. Ennek eltávolítása embert próbáló feladat, becslések szerint 30-40 évet is igénybe vehet, a kritikusok szerint azonban ez is túl optimista vélekedés.
A most használt robot a felderítés során egyes helyeken két sievert (Sv) erősségű sugárzási szintet is mért, ami halálos az emberre.