Alapvető gyógyászati segédeszközök tűnhetnek el a hazai betegellátásból
A gyógyászati segédeszközök forgalmazói jelezték, hamarosan mankók, járókeretek, mopedek, súlyos gerincferdülést korrigáló fűzők és cipők tűnhetnek el itthonról.
Van olyan bolt, ahol már ki is fogytak ezekből az eszközökből, és nem lehet beváltani a sztóma-zsákra, felnőtt pelenkára szóló vényeket sem. A közösségi oldalakon a daganatos betegek egymásnak adnak ötletek, hogyan lehet egy-egy bélsár felfogó zsákot újra használhatóvá tenni – írta a Népszava.
Sok terméknek az előállítása vagy a beszerzése többe kerül a forgalmazónak, mint amennyit azért a tb és a beteg fizet. A veszteséges termékek forgalmazását pedig nem vállalják, ami ahhoz vezethet, hogy ezek a gyógyászati segédeszközök nem lesznek kaphatók – tették hozzá.
A gyógyászati segédeszközöket gyártók és forgalmazók szervezetei azt mondják, legalább 20 milliárd forint gyors támogatás kell nekik, ám a lap úgy tudja, hogy a kormányzati illetékesek a múlt héten csupán 3 milliárd forint gyorssegélyt lengettek be a legkritikusabb termékek, eszközök árkiegészítésére.
A tb-listán szereplő eszközök közül a kritikus árrésű termékek száma tavaly tavasszal 70 volt, mára 387-re emelkedett, míg 41 eszköz negatív árrésbe került. A Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) főtitkára, Róka László elmondta, egy kerekes járókeretet (rolátort) 30 ezer forint körüli áron lehet beszerezni most, miközben a kereskedő ezért nem kérhet többet összesen 18 ezer forintnál. Az ártámogatásban részesülő termékért nem kérhetnek az előírt árnál többet a betegektől.