Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
353,87 Ft
Euró
384,03 Ft
Font
450,78 Ft
Bitcoin
68,881 $

Turisták hurcolják magukkal az invazív fajokat más országokba

A kártevők a poggyászokban, ruházaton és cipők talpán megtapadva lépik át a határokat, hogy aztán az új területet is meghódítsák, jelentős természeti és mezőgazdasági károkat okozva ezzel.

...svg content...Fotó: ashiqkhan / Twenty20
Tudomány

Czinder Tímea

Szerkesztő

A turizmus a világgazdaság fontos hajtóereje, de mint egy új-zélandi tanulmányból kiderült, kevésbé hasznos folyamatokban is komoly szerepet játszik. A turisztikai szálláshelyek és egzotikus fajok összevetése kimutatta, a nemzetközi és belföldi utazás szoros összefüggésben áll a nem őshonos fajok betelepítésével és elterjedésével.

A nyaralni indulók akaratukon kívül is segíthetik a nemkívánatos organizmusok világhódító útját, amelyek ruhájukon, poggyászukban vagy cipőjük talpán észrevétlen lépik át a határokat. A folyamat oda-vissza működik: a turista magával viszi a hazájában honos fajokat, és elterjeszti őket az új helyszínen, hazatérésekor pedig külföldi potyautasok tartanak vele a repülőre. Soron kívül Orbán Viktor besétált egy hódmezővásárhelyi sörözőbe

Az így utazó egzotikus szervezetek, például kártevő rovarok vagy gyomnövények fenyegetést jelentenek a természeti környezetre és a mezőgazdaságra, társadalmi, környezeti és gazdasági károkat okozva – számolt be a Science Daily.

Egy 2011-es új-zélandi kutatás megállapította, hogy a repülőgéppel érkező külföldi utasok cipőjének talpán lévő talaj minden egyes grammja 2,5 növényi magot és 41 orsóférget tartalmaz, ezenkívül pedig kisebb mennyiségben rovarok, atkák és számos mikroorganizmus, például a növényzetre veszélyt jelentő gombák is jelen vannak benne. Ráadásul ezek a szervezetek még éltek, és némelyik bizonyítottan veszélyt jelentett a biológiai biztonságra.

A most közzétett tanulmány a 2011 és 2017 közötti időszakot fedte le, a vizsgált fajok között pedig rovarok, pókok, atkák, csigák, növények és orsóférgek szerepeltek. A kutatást végző Robinson és McNeill szignifikáns kapcsolatot talált az invazív fajok betörésének szintje és a szállodákban eltöltött éjszakák száma között.

A tanulmány nem talált jelentős különbséget a nemzetközi és belföldi turizmus hatásai között, ami arra utal, az országon belüli utazás is elősegíti az egzotikus fajok terjedését. A kutatók további források bevonását szorgalmazzák a behurcolt fajok és kártevők megfékezésére, ugyanakkor rámutattak az egzotikus fajok vándorlásának más lehetséges útjára is, például a jelentős biztonsági kockázatot rejtő tengeri áruszállításra.