A kontinensen élők többsége elégedett az EU demokráciájával
Az Európai Parlament felméréséből kiderült, semmi sem változott a demokrácia megítélése terén, ugyanakkor a fejlettebb országokban felerősödtek az unióellenes hangok.
A korábbi válságokban romlott az EU megítélése, közben 2020-ban megugrott a pozitív válaszok aránya, ezen a kutatók is meglepődtek. Miközben 10 százalékponttal emelkedett a pozitív verdiktek száma, a semleges, vagy negatív vélemények aránya összességében keveset változott – írta a Napi.hu az EP legújabb Eurobarometer felmérése alapján.
Philipp Schulmeister, a projektet felügyelő szakember újságíróknak elmondta, leülős, személyes interjúk alapján készült a kutatás.
A járvány legrosszabb idejében jelentősen romlott az EU elfogadottsága, különösen a kiszolgáltatott társadalmi csoportok, az idősek, vagy a társuktól elváltak körében, utóbbiak esetében 25-ről 18 százalékra esett a támogatási ráta.
Mára viszont megfordult az arány – az európaiak 52 százaléka úgy látja, hogy most már nem számít a hangja és a véleménye. Schulmeister szerint a korábbi évek adatai alapján ennek a grafikonnak a hullámzása az EP-választásokkal függ össze, ha szavazni kell, akkor számít az európaiak véleménye, ha épp nem, akkor úgy érezhetik, hogy kevésbé.
Írország, Portugália és Luxemburg állampolgárai voltak a legoptimistábbak, ezekben az országokban mindenhol 60-75 százalék között mozgott az EU általános támogatottsága. A régióból Lengyelország volt még kiugróan EU-párti, ott a válaszadók 58 százaléka volt pozitív az EU iránt.
A felmérésben feltűnő, hogy az EU megítélésében mindenhol nagy a semleges arány. A leginkább támogató Írországban ez 19, a leginkább negatív Szlovákiában 49 százalék.