Mégsem küldenek magyar katonákat az Afrikában zajló háború kellős közepére?
Egyelőre bizonytalan a helyzet a magyar katonák Maliba történő kiküldése kapcsán, hiába született róla döntés tavaly ősszel.
Mélypontra süllyedt Franciaország kapcsolata volt afrikai gyarmatával, Malival, ahol évek óta francia katonák ezrei harcolnak az iszlamista lázadók ellen. A feszültség azután éleződött ki, hogy a mali hadsereg másfél év alatt két puccsot hajtott végre – írta az ATV.
A Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója elmondta, a francia külügyminiszter illegitimnek nevezte a bamakói vezetést, amely szerint Párizs beleszól Mali belügyeibe, ezért az afrikai ország kiutasította a francia nagykövetet.
„Sajnos azt látjuk, hogy Bamako másoknál keresi a segítséget, óriási geopolitika játszma keretében, és ez ugye Oroszország, amely a rossz nyelvek szerint a Wagner-csoporton keresztül már meg is jelent az országban, és komolyan veszélyezteti nemcsak a francia, hanem a nyugati és európai pozíciókat is az országban” – magyarázta Marsai Viktor.
A szakember hozzátette, a franciák már 2013-ban beavatkoztak, az EU 2 éve állomásoztat ott egységeket. Magyarországról tavasszal érkezhet egy 80 fős kontingens:
„A jelenlegi politikai helyzetben ezt sem tudjuk most 100 százalékig, hogy sor kerülhet-e a telepítésre. Az elmúlt hetekben olyan mértékben romlott meg a viszony, hogy például a dán kontingens utasítást kapott a mali kormányzattól, hogy hagyja el az országot, a svédek pedig önmaguktól vonultak ki a Takubába.”