Az első európai ország, ahol kötelező a Covid-oltás, de a végrehajtás kérdéseket vet fel
Ausztria hivatalosan is bevezette a kötelező koronavírus elleni vakcinát, ha valaki nem oltatja be magát, akkor akár 3600 eurós bírságra is számíthat.
Ausztria Európában először elfogadta a törvényt, amely kötelezi minden állampolgárát, hogy adassa be magának a koronavírus elleni vakcinát, ellenkező esetben a felnőttekre akár 3600 eurós bírságot is kiszabhatnak.
Az azonban továbbra is kérdéses, hogy sikerül-e meggyőzni azokat, akik szkeptikusak az oltás beadatásával kapcsolatban, valamint mennyire hajlandó a kormány nyomást gyakorolni azokra, akik nem vennék fel a vakcinát.
Az osztrák parlament felsőháza, a Bundesrat csütörtök este 47-12 arányban megszavazta az általános oltási kötelezettséget, és hivatalosan is jóváhagyta a törvényt, amely szerint a 18 év feletti, az oltás beadását megtagadó személyek akár 3600 eurós büntetésre számíthatnak, kivéve terhesség vagy súlyos betegség esetén.
Az új törvényről, amely a következő napokban lép hatályba, március 15-ig minden háztartást postai úton tájékoztatnak, majd ezt követően a rendőrség szúrópróbaszerűen ellenőrzi az emberek oltási státuszát, és 600 eurós bírságot szab ki, amely a szabályok be nem tartása esetén 3600 euróra emelkedik.
A harmadik fázisban automatikusan bírsággal sújtják azokat, akik egy bizonyos határidőig nem tudják igazolni az oltást, de nem világos, hogy a kormány továbbra is ilyen mértékben kívánja-e érvényesíteni a felhatalmazást.
Felső-Ausztriában az egyik legalacsonyabb az oltási ráta az országban, kevesebb mint a lakosság 60 százaléka vette fel a vakcinát, miközben az országos átlag 68 százalék körül mozog. A kormány ezért gondolja úgy, hogy csak a teljes átoltottsággal előzhető meg a vírus terjedése, ugyanis még mindig sok a beteg.
Vannak azonban, akik aggályukat fejezték ki, ugyanis úgy gondolják, hogy azok oltatják be magukat a törvény miatt, akik nem engedhetik meg maguknak a bírságok kifizetését, a többiek, akiknek van elég pénzük, inkább fizetnek, olyan vélemények is vannak, miszerint a radikálisok inkább börtönbe mennek, minthogy beadassák az oltást.
Egy képviselő a Guardiannek elmondta, hogy éppen akkor lép életbe a kötelezettség, amikor a kormány lehetővé teszi, hogy azok, akik nincsenek beoltva, egy ingyenes teszteredménnyel akár bárokba is mehessenek – koccintani az ellenállásukra.