Kim Dzsongun nem az a rajzfilmszerű főgonosz, mint aminek elsőre tűnik
Anna Fifield új-zélandi újságíró új könyvében, a „Nagy Utódban” próbálta meg oszlatni azt a sokak fejében élő képet, hogy Kim Dzsongun egy őrült és olykor önmaga paródiájába fulladó, rajzfilmszerű gonosz.
Fifield a könyve elején részletesen írt Kim gyermekkoráról, amely messze nem olyan volt, mint egy átlagos észak-koreai gyereké: míg az átlagemberek alultápláltak voltak és éheztek, addig Kim legóval, puzzle-lel, játékautókat és játékfegyverekkel játszott a jómódú uralkodói családban.
Kim tinédzser korára sem változott meg privilegizált helyzete: amíg a kilencvenes években kortársai tucatjával haltak éhen a nagy észak-koreai éhínség idején, ő addig akciófilmeket nézett, miközben a híres japán séf, Kenji Fujimoto által készített szushit majszolta.
Kim hamis személyazonosság alatt 12 évesen a svájci Bernben található International School of Bernbe került, amely egy nívós, angol nyelvű magániskola, ahova főként diplomaták és befolyásos személyek gyermekei szoktak járni.
A visszaemlékezésekből kiderült, hogy Kim egy visszahúzódó, introvertált gyermek volt, akit a klasszikus „bili-hajáról” és melegítőjéről lehetett megismerni. Nem nagyon járt bulizni, lányokkal sem ismerkedett és a jegyei sem voltak kiemelkedőek.
Egészen 2005-ig, 25 éves koráig nem nagyon lépett kapcsolatba az ország irányításával, egészen addig egy átlagos Chicago Bulls rajongó, James Bond és Jean-Claude Van Damme filmeket előszeretettel fogyasztó fiatal volt.
Ekkor azonban bemutatták, mint a „Nagy Utódot”, akkoriban azonban sokan szkeptikusak voltak azzal, hogy a harmadik totalitárius vezető alatt is túl tud-e élni Észak-Korea. Mint az idő bizonyította, nem nekik lett igazuk.
Anna Fifield, a könyv szerzője szerint egyáltalán nem lehet látni a repedéseket a kommunista homlokzaton, mintegy hét évtizede relatíve zavartalanul működik a rendszer, illetve Kim Dzsongun is 2011-es hatalomra kerülése óta megkérdőjelezhetetlen despota volt.
Fifield szerint Kim azokkal a valóban nevetséges katonai parádékkal remekül eltereli a figyelmet arról, hogy mekkora fenyegetést jelent a világ és mindenekelőtt a 25 millió észak-koreai számára, így pedig nem fogják kellően komolyan venni.
Kim jelenleg a világ negyedik legnagyobb hadseregének élén szerepel a maga 1.2 millió katonájával, ráadásul ő a világon a legfiatalabb vezető, akinek atomfegyvere van. Az észak-koreai vezető nem akarja és hadseregének erőssége miatt várhatóan nem is fogja úgy végezni, mint például Moammar Kadhafi, akit a Nyugat és a belső ellenállás együtt döntött meg.
Az újságíró egyébként ezzel kapcsolatban elmondta, ő meglehetősen meglepődött azonban, hogy Kimnek a legújabb Mercedes Benz modell parkol a garázsában a nemzetközi szankciók ellenére. Fifield pedig kifejtette, a Kim-rezsim hogy tudott eddig fennmaradni:
Kim Dzsongun alapvető stratégiája arra, hogy hatalomban maradjon, több pillérre épült. Az egyik a számára legveszélyesebbeknek, a nagybátyjának és a mostohatestvérének a megöletése volt. A mostohatestvére esetében a nemzetközi felháborodás sem maradt el, mert Malajziában mérgezték meg, a Kuala Lumpuri reptéren.
A másik pillér pedig a fiatalabbak, az „ezredfordulós” generációnak a megnyerése, akiknek már igénye lenne a nyugaton természetesnek tekinthető dolgokra, mint a divatos ruhákra, a kávézókra, az éttermekre és társai.
Kim óvatosan ügyel erre, hogy az ezredfordulósok igényeit kielégítse, olyanokkal akarja megnyerni például ezt a réteget, hogy kávézókat nyitottak, ahol a fiatalok bármikor gond nélkül elfogyaszthatnak egy csésze cappuccinót.
Már csak az a kérdés, hogy ki lehet a „Nagy Utód” jövőbeli utódja? Kapásból felmerült a despota kishúgának, Kim Jodzsongnak a neve, akiben Dzsongun teljes mértékben bízik és látszólag már szívesen rábízná az országot.
Fiifield szerint azonban erősen elképzelhetetlen, hogy Jodzsong legyen majd a jövőbeli észak-koreai vezető, ugyanis a társadalom erősen patriarchális, férfiuralmi jellegű. Az újságíró pedig egy nagyon érdekes elméletet dobott be arra az esetre, ha most Kim Dzsongun esetleg eltűnne:
Azt pedig nem tudjuk, hogy Kim jelenleg milyen egészségnek örvend, sok pletyka volt már arról, hogy kifejezetten rossznak. Erre a rezsim azonban gondosan ügyel, hogy semmilyen információ ne derüljön Dzsongun egészségügyi állapotáról – így csak az idő dönti el, hogy mennyi ideig marad Észak-Korea megkérdőjelezhetetlen ura.
(via El Día)