Lesújtó adatot tettek közzé a magyar gazdaságról
A beszerzési menedzserindex (bmi) szezonálisan korrigált januári értéke mindössze 50,7 pont lett a decemberi kimagasló, 65,5 pontos érték után, vagyis lassult a gazdaság növekedése.
A korábbi januárokkal összevetve az idei érték alulmúlja a hosszú távú januári átlagot (52,9 pont), és az elmúlt három év átlagát (53,6 pont). A felmérésben vizsgált részindexek nagyobb része csökkent decemberhez képest. A változások mértéke nyolc esetben érte el az 5 százalékpontot – derült ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) közleményéből.
A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenegyedik alkalommal. Az új rendelések mutatója is csökkent, de 50 pont fölött maradt. A mostani értéknél 1995 óta csak kétszer mértek magasabb januári értéket (2018-ban és 2021-ben).
A januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben is szinte végig 50 pont alatt volt. Az eddigi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta. A vásárolt készletek indexe csökkent, de 50 pont felett maradt.
A foglalkoztatottsági mutató januárban is növekedésre utal, egymást követő negyedik alkalommal. Az index értéke kisebb lett decemberhez képest, de átlag feletti értéknek tekinthető, valamint a tizenkettedik legnagyobb januárinak.
A beszerzési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50 pont fölött van tizedik alkalommal. A beszerzési árak indexe ugyan alacsonyabb lett, de 50 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak tizennyolcadik hónapja nőnek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legnagyobb januári.
Az importindex értéke csökkent decemberhez képest, de 50,0 pont fölött maradt. Az exportindex is csökkent az előző hónaphoz képest, sőt 50 pont alá kerülve jelzi az export mennyiségének szűkülését első hónapja.