Bebizonyították, hogy sokkal intelligensebbek a halak, mint azt korábban gondolták
A halakról korábban azt feltételezték, hogy csendes élőlények, és szinte semmilyen külső hanghullámra sem reagálnak közvetlenül, ám egy új tanulmány szerint képesek egymással kommunikálni, illetve értelmezni a feléjük érkező jeleket.
A Cornell Egyetem tudósai által publikált tanulmányban a halak úgynevezett sugarasúszójúak osztályát vizsgálták, amelyek az összes ma ismert halfaj mintegy 99 százalékát teszik ki, és ahogy a nevük is mutatja, uszonyaik csontos sugarakból állnak.
A tanulmányhoz a kutatók átnézték a halak hangérzékelésével kapcsolatos, már létező tanulmányokat, az ezekről elkészült felvételeket, valamint a 19. századi irodalomban fellelhető utalásokat és hipotéziseket.
Fontos, hogy a csapat a különböző sugarasúszójúkhoz tartozó halfaj anatómiáját is tanulmányozta, hogy megnézze, melyek azok, amelyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint azon társaik, amelyek esetében alátámasztották a hangokkal történő kommunikációt – ilyen jellemzők voltak például a hangspecifikus izmok, a léghólyag és a jellegzetes csontok.
Végül kiderült, hogy a sugarasúszójú halak 175 családjába sorolt halfajták – ami az összes hal mintegy kétharmadát jelenti – képesek hangokkal kommunikálni, míg egyes fajokról megállapították, hogy feltételezhetően érzékelik a rezgéseket.
Mint a legtöbb más hangokat kibocsátó állat esetében, az üzenetek többsége általában a társak vonzására, a táplálékforrások és területek őrzésére, illetve a tartózkodási helyük megerősítésére irányul.