Kiderült, mi okozhatja a koronavírus-fertőzés során fellépő agyködöt
Kutatók több olyan páciens agy-gerincvelői folyadékában találtak váratlan gyulladást jelző markereket, akik agyködre panaszkodtak.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói által elindított LIINC (Long-term Impact of Infection with Novel Coronavirus) egy olyan folyamatban lévő projekt, amely a Covid19 megbetegedés hatását vizsgálja a pácienseknél az akut fertőzést követő hónapokban és években.
A program legújabb tanulmánya során az agyködöt tapasztaló, hosszú ideje koronavírussal fertőzött betegeknél az agy-gerincvelői folyadék kóros biomarkereit vizsgálták.
A kis létszámú vizsgálat során összesen 17 olyan önkéntes szervezetéből vettek gerincfolyadék-mintát, akik nagyjából tíz hónapja estek át a fertőzésen. Tizenhárom személy az agyköd tartós jeleit tapasztalta, míg a maradék négy olyan kontrollként szolgált, akiknek nem voltak a fertőzés lefolyása után kognitív problémáik.
Míg a kontrollcsoportban nem észleltek rendellenességeket, a tartós agyködöt tapasztalók 77 százalékánál számos váratlan elváltozást mutattak ki, melyek magukban foglalták a neuroinflammáció jelenlétére utaló fehérjék emelkedett szintjét és az antitestek szokatlan mennyiségét.
Érdekes módon azoknak, akik a koronavírus-fertőzést követően tartós kognitív problémákról számoltak be, közel fele jelezte, hogy ezek a szimptómák késve jelentkeztek.
A kutatás vezetője, Joanna Hellmuth szerint a hosszú távú kognitív problémák többféle vírusfertőzéssel, köztük a HIV-vel és más koronavírusokkal egyaránt összefüggésbe hozhatóak, ezért nem véletlen, hogy covid esetében is kialakulhatnak.