A szigorú kínai járványügyi korlátozások jelentősen befolyásolhatják a világ valutáit
Az előrejelzések szerint Kína zéró-covid politikája és a gazdasági körülmények megterhelhetik azokat a valutákat, amelyeknek a magasabb nyersanyagárakból kellene profitálniuk.
Bár a nyersanyagárak 2022-ben eddig emelkedtek, azonban a nyersanyagalapú devizákról ez nem mondható el, mivel péntek reggelig Európában az ausztrál dollár 0,9%-kal, a kiwi pedig 1,45%-kal csökkent az elmúlt évhez képest, éves szinten pedig a kanadai dollár 0,9%-kal csökkent, míg az amerikai dollár 0,55%-kal erősödött a norvég koronával szemben.
Greg Anderson, a BMO globális devizastratégiáért felelős vezetője elmondta, hogy az ausztrál és a kiwi dollár kétéves swap-kamatlábai alulteljesítették az amerikai dollárt, azonban a kanadai swap-kamatláb nagyon hasonlóan teljesített, mint az amerikai. Viszont így nincs arra magyarázat, hogy a CAD miért nem emelkedett az olajjal együtt, illetve arra sem, hogy az AUD és az NZD miért veszít az euróval és a jennel szemben, amikor mindkettő swap-kamata nagyjából stagnál – írta a CNBC.
Stephen Gallo, az európai devizastratégiai részleg vezetője szerint a Kínából érkező hullámhatások hatással lehetnek a fejlett piaci nyersanyagalapú devizák teljesítményére, illetve azt is hozzátette, hogy a kínai kormány Made in China 2025 kezdeményezése tartósan megváltoztathatja a kínai kereslet globális valutákra gyakorolt hatását, mivel annak célja, hogy csökkentse Kína függőségét a külföldi technológiai importtól, és nagymértékben fektessen be inkább a hazai innovációba.
Anderson szerint az egyensúlyi árképzés különösen magas lesz a nemesfémek esetében, ami szerinte a fémekre támaszkodó valutáknak, például a dél-afrikai randnak és a chilei pesónak kedvez. A befektetőknek azt javasolja, hogy „vegyék meg a merülést” az AUD-JPY devizapárban, Gallo pedig azt tanácsolja, hogy támogassák az euró gyengülését a kanadai dollárral szemben.