Berobbanhatnak a lakásépítési és házfelújítási programok Magyarországon
Hosszú távon kiszámítható piaci körülmények teremtését várják az építőipari vállalkozók a kormánytól.
A Magyar Nemzeti Bank zöldotthon-teremtési programjának a felújítások támogatására való kiterjesztését, 800 ezer panellakást érintő, országos lakóingatlan-felújítási programot, valamint állami és önkormányzati bérlakásépítést szorgalmaz az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által összeállított – olvasható a Világgazdaság riportjában.
Az ágazat helyzetét, ez évi súlyponti problémáit és a megoldásukra szolgáló javaslatokat részletező áttekintés egyebek között a lakásszektort érintően fogalmaz meg markáns témákat, jelezve, hogy idén a lakásépítés, a lakásfelújítás, az ipari szektor létesítményei és a logisztikai beruházások fogják felfelé húzni az építőipar teljesítményét, a bővülés 5-6 százalékos lehet.
A hazai lakásállomány több mint 60 százaléka műszakilag és energetikailag elavult, miközben a növekvő újlakás-építési számok sem eredményeznek elégséges és számottevő megújulási folyamatot – írta a lap.
Mindezek alapján tömeges és hosszú távon elérhető támogatásokra, építési célú beruházásokat eredményező programokra van szükség.
Az építőipari szakmunkásoknál az átlagkereset tavaly elérte a 400 ezer forintot, a mérnököké pedig 650–900 ezer forint között szóródik, általánosságban viszont elmondható, hogy az ágazati foglalkoztatotti átlagkereset még mindig csak a versenyszféra 82 százaléka, vagyis havi 340 ezer forint.
A várakozások szerint idén már nem mennek el többen az országból, mint amennyien hazatérnek. Az ÉVOSZ szerint a kormánynak adókedvezménnyel támogatnia kellene a munkahelyi csoportos személyszállítást, hogy távolabbról is eljussanak munkahelyükre az emberek.
Elkerülhetetlenné vált, hogy a harmadik országból érkező szakmunkások és mérnökök foglalkoztatására a jelenleginél nagyobb figyelmet fordítsanak. A lánctartozás mértéke magas, a múlt év végére elérte a 150 milliárd forintot, aminek a fele valószínűleg sosem lesz kifizetve.