A NASA mérnökei szándékosan robbantották fel egyik rakétájuk üzemanyagtankját
Az amerikai űrhivatal szakemberei meglehetősen érdekes módon tesztelték legújabb technológiai megoldásuk strapabírását.
Az amerikai űrhivatal szakemberei meglehetősen érdekes módon tesztelték legújabb technológiai megoldásuk strapabírását.
Szerdán a NASA mérnökcsapata a Space Launch System (SLS) rendszerének oxigéntartályán sikeresen végrehajtotta az első ellenőrzéseket. Ez a komponens létfontosságú eleme lesz annak a rakétának, amellyel 50 év után 2024-ben újra embereket juttathatnak majd a Holdra.
A 21 méter magasságú tankot az alabamai Marshall Űrközpont acélgyűrűjébe helyezték, amely több millió kilogrammnyi súllyal nyomta össze a tartályt teljes hosszában. Az eseménynek az lett a vége, hogy szétdurrant az egység, a szakembereknek azonban pontosan ez volt a céljuk.
A tesztelések során a mérnökök fő feladata kideríteni, milyen határokig mehetnek el ellenállóképesség szempontjából. A mostani robbantás egy 3 éves projekt megkoronázásává vált, ugyanis bebizonyították, hogy az rakéta üzemanyagtartálya képes túlélni a kilövés utáni űrbéli körülményeket.
Julie Bassler, az SLS folyamatmenedzsere a hivatalos közleményben elmondta,
A rakéta tervezésének folyamán 200 különböző tesztet bonyolítottak le, melyek nyomán alkalmazni tudták az újabb, biztonságosabb elemeket. Mivel eddig minden procedúra gond nélkül lezajlott, így 2021 közepén megkezdődhetnek az Artemis I program első lépései, amely során az SLS-en kívül az Orion indítóegység is áteshet az első megpróbáltatásokon a floridai Kennedy Űrközpontban.
Kapcsolódó hír: