2 000 milliárd forintba kerülhet idén a rezsicsökkentés
Akkora költségvetési hiányt okozhat a közműdíjak alacsonyan tartása, hogy az akár pénzügyi krízishez is vezethet.
Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője a Népszavának adott interjújában elmondta, a rezsicsökkentett közműdíjak, illetve a közműtermékek idén várható piaci árának különbsége az előrelátható lakossági forgalommal felszorozva az állami költségvetés mérlegfőösszegének 5-7 százalékára rúghat, ami durván kétezer milliárd forintnak felel meg.
A több ezer milliárd forintos kiadási becslés az összes, hatósági díjas lakossági közműre vonatkozik. Az összeg az – érintett hazai termelőket, szállítókat, nagykereskedőket és szolgáltatókat is magukba foglaló – hazai közműrendszernek a hatóságilag alacsonyan tartott eladási tarifák, illetve a jóval magasabb piaci árak különbsége miatt elszenvedett vesztesége.
Bár ez első körben az érintett társasági mérlegeket rontja, ilyen helyzetben az állami tőkepótlás – legalábbis a köztulajdonú cégek esetében – előbb-utóbb elkerülhetetlen – tette hozzá az elemző.
Pletser Tamás szerint az energiatarifákat a költségvetésből támogató államok azok után, hogy a piaci árak elszabadulása tarthatatlan rést üt a költségvetésen, előbb-utóbb visszatáncoltak a piaci árak irányába; arról viszont nem kívánt nyilatkozni, hogy a magyar kormány milyen lépéseket tehet ebben az ügyben.