Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A szakértők kételkednek abban, hogy a Frank család elárulásáért egy zsidó közjegyző felel

Rosemary Sullivan új könyve szerint Arnold van den Bergh fedhette fel a család rejtekhelyét, de más történészek kételkednek ebben a megállapításban.

...svg content...Fotó: Twenty20
Kult

Takács Petra

Szerkesztő

A The Betrayal of Anne Frank című, Vince Pankoke nyugalmazott FBI-nyomozó által összegyűjtött kutatásokon alapuló könyvet kedden jelentették meg, amit azóta is nagy felhajtás övez, mivel a kutatók kétségbe vonták a könyv központi elméletét.

Eszerint az 1950-ben torokrákban elhunyt Arnold van den Bergh vezette el 1944. augusztus 4-én a rendőrséget a Frank család rejtekhelyére, ami egy amszterdami Jordaan negyedben lévő raktárépület volt. Illetve az amszterdami zsidó tanács tagjaként a férfinak hozzáférése lehetett azon helyek listájához, ahol a zsidó emberek rejtőzködtek, ezt pedig azért tette meg, mert így akarta saját családja életét megóvni a deportálástól, melyre végül valóban nem került sor. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ennek alátámasztásaként egy névtelen üzenetet is találtak, amit a háború után Anne apjának, a közvetlen család egyetlen túlélőjének kézbesítettek, azonban David Barnouw, a 2003-ban megjelent Who Betrayed Anne Frank? című könyv holland szerzője azt mondta, hogy a kutatásokon alapuló könyv nem győzte meg, mivel véleménye szerint a zsidó tanács túlságosan is törvénytisztelő volt ahhoz, hogy ilyen listát készítsen.

Ronald Leopold, az Anne Frank Ház igazgatója elismerően nyilatkozott a vizsgálatról, de azt is tanácsolta, hogy ne tekintsék véglegesnek az eredményeket, hiszen további kérdéseket is felvet, valamint több olyan szempont is létezik, amit még meg kell vizsgálni, hogy ezen elmélet hitelességét meg tudják erősíteni – közölte a The Guardian.

Hanco Jürgens, az amszterdami Németországi Intézet tudományos munkatársa szerint pedig sokkal valószínűbb, hogy a rejtekhely felfedezése véletlen volt, erre utal az is, hogy a bujkálóknak sokáig kellett várniuk a letartóztatási autóra, viszont ez az elmélet is mindössze feltételezéseken alapul.