Kvantumakkumulátorokkal forradalmasítható a villanyautók piaca
Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy kvantumenergiát felhasználva jelentősen csökkentsük a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket.
Az Adelaide-i Egyetem tudóscsoportja fontos lépést tett a technológia megvalósítása fele, sikerült ugyanis lefektetni a szuperabszorpciós folyamatok kémiai és fizikai alapjait – olvasható az intézmény közleményében.
A csapat egy sor laboratóriumi teszt segítségével alátámasztotta a szóban forgó eljárás koncepcióját, ami a kvantummechanika egy olyan jelensége, amely hatalmas jelentőséggel bírhat a kvantumszámítástechnika és az energiatárolás területén.
A szuperabszorpció a gyakorlatilag láthatatlan molekulák kvantumskálán történő finom manipulációját teszi lehetővé. A projekt egyik kutatója, dr. James Q. Quach magyarázata alapján a molekulák állapotai közötti átmenetek konstruktív módon reagálnak egymással, melynek eredményeképp úgynevezett kvantumkollektív hatás érhető el.
„Mindez döntő fontosságú, hiszen lehetővé teszi, hogy az egyesített molekulák hatékonyabban nyeljék el a fényt, mintha minden molekula külön-külön működne. Ez lényegében azt jelenti, hogy minél több molekula van a kvantum energiatároló eszközben, annál hatékonyabban képes elnyelni az energiát, ami gyorsabb töltési időt eredményez” – tette hozzá.
Az új eredmények hihetetlenül gyors töltési idővel rendelkező, nagyméretű tárolórendszerekhez vezethetnek, ami új alkalmazásokat tesz lehetővé a megújuló energiatárolás és -felhasználás területén.
2040-re az emberek energiafogyasztása várhatóan 28 százalékkal nő majd a 2015-ös szintekhez képest, a kvantumakkumulátorral azonban a megújuló energiával foglalkozó vállalatok egyszerre gyűjthetnék és tárolhatnák a fényenergiát, ami óriási költségcsökkentést jelenthetne.