Kevesebbet költöttek a magyarok a koronavírus-járvány alatt
Ami nem annyira meglepő, hiszen sokan elveszítették munkájukat, vagy kénytelenek voltak váltani a lezárások miatt.
Az Eurostat legfrissebb statisztikája az európai régió országainak lakosságát elemezte, pontosabban pedig azt, hogy a globális koronavírus-járvány milyen hatással volt a lakosság költekezésére.
Adataik szerint a háztartások fogyasztása közel 8 százalékkal csökkent 2020-ban az Európai Unióban, mely a legnagyobb éves csökkenés, melyet az Eurostat eddig regisztrált.
A csökkenés pedig a statisztikai hivatal szerint egyértelműen a koronavírus-járvány hatásainak tudható be, hiszen a legtöbb országban bevezették a társadalmi távolságtartásra vonatkozó szabályokat, egyes munkahelyeken az otthoni munkavégzést, de a nem létfontosságú gazdasági tevékenységekre vonatkozó kormányzati korlátozások is masszívan befolyásolták a költést.
A legnagyobb csökkenést Máltán regisztrálták, ahol közel 22 százalékkal csökkent a háztartások költése, míg Horvátországban, Görögországban és Spanyolországban közel azonos mértékben, mintegy 16 százalékkal kevesebbet költöttek a háztartások 2020-ban, az előző év adataihoz képest.
A legminimálisabb csökkenést Dániában és Szlovákiában jegyezték, ahol közel 2 százalékkal költöttek kevesebbet 2020-ban, míg Lengyelországban és Litvániában mintegy 3 százalékos csökkenést jegyeztek. Az Eurostat adatai szerint pedig Magyarországon 4,6 százalékkal költöttek kevesebbet a háztartások 2020-ban.