Lemondanak a lengyel COVID-tanácsadók, mert a kormány nem hallgat rájuk
Lengyelországban jóval magasabb a halálozási arány az uniós átlagnál.
A lengyel orvosi tanács 17 tagja közül 13-an adták be a felmondásukat pénteken azt sérelmezve, hogy a tudománynak nincs befolyása a politikára. A világ országai közül Lengyelországban az egyik legnagyobb az egy főre jutó halálozások száma, ennek ellenére sokkal kevesebb korlátozást vezettek be, mint a legutóbbi fertőzési hullám idején.
„A tudományos és orvosi ajánlások és az alkalmazott eljárások közötti ellentmondás különösen szembetűnővé vált az őszi hullám idején és az omikron változat megjelenésekor, a várható halálesetek kimagasló száma ellenére” – áll a tagok nyilatkozatában.
A lengyel kormány azzal védekezett, hogy nem csupán a tanácsadók véleményét kell figyelembe vennie, hanem a különböző testületek gyakran ellentmondó javaslatait is. Közleménye szerint a kormánynak a szakértők – mint az Orvosi Tanács, közgazdászok, vagy más területek szakemberei – eltérő nézetei alapján hozzon döntést.
Jelenleg a lengyel lakosság csupán 56,4 százaléka oltott, ami jóval az Európai Unió átlaga alatt van. Széles körben érezékelhető a vakcinával szembeni tétovázás, és a nem túl szigorú korlátozások ellenőrzése is hiányos.
A Reuters beszámolója szerint a leköszönő tanácstagok arra is kitértek közleményükben, a kormánytagok és tisztségviselők nyilatkozatai alapján növekvő toleranciát figyeltek meg a COVID-19 kockázatát tagadó emberekkel szemben, valamint a védőoltások sem kapnak megfelelő támogatást a járvány elleni küzdelemben.
Míg a miniszterek többször is felszólították a lakosságot, hogy vegyék fel a vakcinát, addig a kormány a közelmúltban megtagadta egy oktatási tisztviselő elbocsátását, aki az oltásokat kísérletnek nevezte.