Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megkezdték az ivermektin hatékonyságának „hivatalos” vizsgálatát, lezárulhat a vita

Kevés olyan vitatott gyógyszer van jelenleg a koronavírus elleni harc terén, mint a korábban Nobel-díjat is érő ivermektin.

...svg content...Fotó: Twenty20
Észak-Amerika
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Meglehetősen furcsának tekinthető, hogy elsősorban az Egyesült Államokban bárki elkezdi fejtegetni, hogy az ivermektin akár a koronavírus elleni harcban is felhasználható, komoly kritika-cunamival kell szembenéznie.

Erre a legjobb példa Joe Rogan esete, aki a világ legnézettebb podcasterének tekinthető. Az MMA-meccseket kommentáló humorista és podcaster szintén koronavírusos lett, melyet több gyógyszerrel, többek között ivermektinnel kezelt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az amerikai média, főként a CNN vezetésével viszont teljes pályás letámadást indított Rogan ellen, azzal támadták be, hogy olyan gyógyszert szed, amit „lóféregtelenítésre” használnak. Ez viszont egyértelmű hazugság volt, maga a podcaster erősítette meg, hogy orvos írta fel neki a gyógyszert.

Az ivermektin körül alapvetően azért alakult ki a lóféregtelenítős narratíva, mert létezik a gyógyszernek állatgyógyászatban használt formája is, amellyel parazitákat és férgeket ölnek ki az élő állatok szervezetéből.

A gyógyszer azonban emberi használatra is már forgalomban van hosszú ideje, már több milliárd ember beszedte, bizonyítva ezzel a gyógyszer biztonságát. Az ivermektin megalkotói még Nobel-díjat is nyertek, mivel a szert több betegség, köztük a folyami vakság gyógyítására is használják.

Több alkalommal is felmerült a használata a koronavírus elleni harcban, azonban még nem folytattak le ezzel kapcsolatban átfogó tanulmányokat. Egyelőre csak történeti alapon lehetett meglehetősen bíztató eredményekről hallani.

Dr. Pierre Kory, az ivermektin egyik nagy pártolója például többször hangsúlyozta, hogy Mexikóban és Argentínában is számottevő sikereket ért el a gyógyszer, az indiai Uttar Pradesh államban, amely az országot letaroló delta-hullám egyik fő gócpontja volt, pedig szinte nullára nyomta a járványt.

Az ivermektin ellenzői főként arra hivatkoznak, hogy még nem áll rendelkezésre megfelelő bizonyíték a szer hatékonyságáról, valamint kialakult egy narratíva, miszerint aki az ivermektin pártolója, az gyakorlatilag oltásellenes.

Ez egyébként gyakori ütőkártya a diskurzusokban, hogy aki megkérdőjelezi az oltásokat támogató fő narratívát, és a gyógyszerekre fektetné a hangsúlyt, gyakran kapja meg az oltásellenes bélyeget. Minderről azonban érdemes végre lehántani a politikát és a tudományra helyezni a hangsúlyt.

A tudomány pedig eddig nem igazolta kétséget kizáróan az ivermektin hatékonyságát az ígéretes előzetes eredmények ellenére, ezért további vizsgálatok szükséges. Dr. Anthony Fauci, az USA legfőbb járványszakértője pedig ezzel kapcsolatban fontos bejelentést tett.

Fauci a Kongresszus előtti meghallgatásán ugyanis jelezte, hogy már megkezdték az ivermektinnel kapcsolatos tanulmányokat – idézte a Washington Examiner. Fauci ugyanakkor hozzátette azt is, hogy a WHO nem ajánlotta a használatát, de megvizsgálják, hogy valóban hatékony-e.