Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,305 $

Új vértesztet fejlesztettek ki, amellyel időben észrevehetőek a rákos daganatok és áttétek

A rákkezelés jobb eredménnyel jár, ha a betegséget korán felismerik, ám a tünetek leggyakrabban sajnos csak később jelentkeznek. Egy új oxfordi tanulmány egy olyan kísérleti vértesztet mutatott be, amely ígéretesnek bizonyul a különböző rákos megbetegedések kimutatására, sőt arra is, hogy kiderüljön, a rák már elterjedt-e a szervezetben vagy sem.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ha egy rutinszerű vérvizsgálatra be lehetne menni egy orvosi rendelőbe, hogy ellenőrizzék a rákos elváltozások jelenlétét, azzal számtalan életet menthetnének meg. Nem véletlen, hogy a kutatók megcélozták ezeket a teszteket, melyek során rákhoz kapcsolódó biomarkereket kerestek, például bizonyos fehérjék emelkedett szintjét, DNS-mutációkat, a vérlemezkék RNS-profilját, a fehérvérsejtek károsodását vagy a DNS úgynevezett metilációs mintáit.

Az új oxfordi teszt más irányt követ, a felsoroltak helyett a vér metabolitjaira vadászik, azaz olyan kisméretű molekulákra, amelyek az anyagcsere-folyamatok eredményeként keletkeznek. Ezeket egy nukleáris mágneses rezonancia (NMR) metabolizmusnak nevezett technikával lehet kimutatni, amely mágneses mezők és rádióhullámok segítségével vizsgálja a vérmintákat.

Az egészségesek, a rákbetegek és az áttétes rákos páciensek mind különböző profilú véranyagcsere-termékekkel rendelkeznek. A kutatócsoport algoritmusai képesek meghatározni, hogy egy beteg mintája melyik profilba illik bele, és a legjobb az egészben, hogy a teszt nem specifikus egyetlen ráktípusra sem.

A rákos sejteknek egyedi metabolizációs ujjlenyomataik vannak a különböző anyagcsere-folyamatok miatt. Csak most kezdjük megérteni, hogy a daganatok által termelt anyagcseretermékek hogyan használhatók biomarkerként a rák pontos kimutatására. Már bebizonyítottuk, hogy ez a technológia sikeresen azonosítja, ha a szklerózis multiplexben szenvedő páciensek a betegség későbbi stádiumába lépnek, még mielőtt felállítanák a kórképet. Nagyon izgalmas, hogy ugyanez a technológia más betegségek, például a rák esetében is ígéretesnek bizonyul” – mondta Dr. James Larkin, a tanulmány egyik szerzője.

Annak elemzésére, hogy a teszt mennyire jól teljesít, a kutatók 300 olyan beteg mintáit vizsgálták meg vele, akiknél nem specifikusak a rákhoz köthető tünetek, így például fáradtság vagy fogyás jelentkezett. A pácienseket az Oxfordshire-i rákgyanús (SCAN) szűrőprogram keresztül toborozták.

A csapat beszámolója szerint a teszt 20 betegből 19-nél helyesen ki tudta mutatni a rákot, és az esetek 94 százalékában képes volt azonosítani, ha a betegség már áttétet mutatott – ez az első olyan vérvizsgálat, amely még az elsődleges ráktípus azonosítása előtt képes a metasztázis detektálására.

A tanulmány jelentős lépést jelent a korai felismerést lehetővé tevő, univerzális rákos vérvizsgálat felé, de ahhoz, hogy növeljék a hatékonyságát, további nagyobb betegcsoportokon végzett vizsgálatokat kell végezni.

Gyurcsány Ferenc láthatóan nem bízik Magyar Péterben: „Mondják, mit tudnak Magyarról?”

Miközben Magyar Péter és Gyurcsány Ferencék egyre inkább egymással hadakoznak, a Fidesz továbbra is stabil.