Elővigyázatosságból a földre tereltek gépeket az észak-koreai rakétakilövés után
A parancsot 15 percen belül feloldották, de nem világos, miért volt rá szükség.
Szokatlan parancsot kapott néhány pilóta, miután az Észak-Amerikai Légiközlekedési Védelmi Parancsnokság riasztást adott ki egy észak-koreai rakéta kilövése miatt. A repülőgépek felszállását megtiltották, több repülőgép pedig leszállási parancsot kapott.
Egy amerikai tisztviselő azt nyilatkozta, nem országos utasításról volt szó, hanem valószínűleg a regionális légiforgalmi irányító személyzettől származott. A NORAD főszóvivője, Pamela Kunze kapitány szerint „a NORAD főhadiszállása nem adott ki figyelmeztetést” az Egyesült Államokat fenyegető potenciális veszély miatt.
A Szövetségi Légiközlekedési Hivatal (FAA) azt nyilatkozta, a földi megállásra a biztonság érdekében került sor. Hétfő este ideiglenesen felfüggesztésre került az indulás a nyugati part egyes repülőterein, de a működés 15 percen belül helyreállt. A FAA rendszeresen tesz ilyen óvintézkedéseket, a folyamatot pedig utólag felülvizsgálják minden ilyen esetben.
Kunze kapitány elmondta, a kilövés során a szokásos eljárást követték: észlelték a kilövést, és úgy ítélték meg, hogy nem jelent veszélyt az USA kontinentális részére. Az általános gyakorlat szerint a légiközlekedési hivatalnak állandó kapcsolata van a NORAD központjával, ezért tisztában van a gyors helyzetértékeléssel.
A San Diego-i Nemzetközi Repülőtér szóvivője a CNN-nek elmondta, a repülőtér légiforgalmi irányításáról kapott utasítást arra vonatkozóan, hogy országos földi megállóra van szükség, ezt azonban nem sokkal később feloldották.
Nem világos, miért volt szükség a parancsra, mert a koreai amerikai erők szerint a kísérlet nem jelentett veszélyt sem az Egyesült Államok, sem Dél-Korea területére, sem pedig a katonaságra, de a rakétakilövés rávilágít Észak-Korea tiltott fegyverprogramjának destabilizáló hatására.
Az amerikai tisztségviselők szerint nem ismeretes, hogy Észak-Korea megbízható, nagy hatótávolságú rakétákkal rendelkezne, amelyek képesek lennének elérni a nyugati partot, bár az ország tovább fejleszti programját, beleértve a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.