Ritka náci műalkotást vásárolt fel egy milliomos, hogy ne legyen a „náci fetisiszták” kezében
Az elmúlt évek során komoly mértékben megnőtt a náci műalkotások piaca, sok műgyűjtő a ritkasága miatt szeretné a készletében tudni a történelem legsötétebb időszakában keletkezett tárgyakat.
Egy argentin milliomos pedig úgy döntött, ad egy pofont a náci műkincsek gyűjtőinek azzal, hogy egy 1939-ben, Uruguay partjainál elsüllyedt és 2006-ban felfedezett náci német hadihajónak a birodalmi sast és horogkeresztet ábrázoló címerét felvásárolja.
Az értékes műkincseket azzal a céllal vásárolta fel ugyanis a 64 éves Daniel Sielecky, hogy „ezer darabra törje szét őket”, így nem fog a náci emléktárgyakat „fetisizálók” kezébe kerülni – árulta el az uruguayi Correo de Punta del Este napilapnak.
A 2006-ban felszínre hozott Graf Spee Admirális hadihajó hajdani feladata az volt, hogy a szövetségesek kereskedelmi útvonalait megzavarja. A hajó azonban komoly sérüléseket szerzett és Uruguay partjainál kötött ki, ahol később elsüllyedt.
Egy uruguayi bíróság egy hosszas jogi vitát követően azonban úgy döntött, értékesíteni kell a hajó maradványait, amelynek bevételei azt a testvérpárost illetik meg, akik finanszírozták a hajó feltárását. Ekkor lépett köze Sielecky, aki szerette volna „jó kezekben tudni” a hajóról származó tárgyakat.
Az argentin üzletember által felvásárolt sasos és horogkeresztes címer egyébként két méteres magassággal és 2.8 méteres szélességgel rendelkezik, súlya 300 kilogramm. A címer komoly kényelmetlenséget okozott a helyieknek, ezért azt felajánlottak egy német hadtörténeti múzeumnak és egy izraeli holokausztmúzeumnak is.
A Holokauszt idején elkövetett bűncselekményeket kutató Simon Wiesenthal Központ még 2020-ban figyelmeztetett, hogy a műtárgyat csak „tanítási célból” szabad értékesíteni, nem szabad engedni, hogy műkincsgyűjtők kezébe kerüljön.
Sielecky azonban úgy döntött, hogy egyszer és mindenkorra megszabadítja a történelmet a terhelt darabtól és elmondása szerint a megvásárlása után „azonnal a porlasztóba fogja vinni”. Mint mondta, az se érdekli, ha ez egyébként rejt magában bármi jogi kockázatot.