Komoly veszélyben a nyugdíjasok, sokakat fenyeget a leszakadás
A legfrissebb Európai Uniós statisztikák egyértelműen rávilágítanak a koronavírus-járvány pusztító gazdasági hatásaira.
Az Eurostat által közölt adatokból kiderült, hogy a társadalom 19.4 százalékát fenyegette szegénység kockázata 2020-ban, amely valamennyivel elmarad az uniós átlagnak tekinthető 21.9 százaléktól – szemezte az adatokat a Pénzcentrum.
Mint a gazdasági hírportál közölte, a románoknál, a bolgároknál és a törököknél a legrosszabb a helyzet a kontinensen, ott a lakosság mintegy harmada van általánosságban veszélyben, míg a legjobban teljesítő Csehországban is 11.5 százalékos az arány.
Csak az idős lakosságra levetítve ez még gyászosabb: a három balti államban (Litvánia, Lettország, Észtország) és Romániában tízből négy, Bulgáriában pedig minden második idős van kitéve a veszélynek, hogy pénzügyi szakadékba zuhan.
Magyarország ilyen tekintetben az uniós átlag körül teljesít, az idősek 20.3 százaléka van kitéve a szegénység és a társadalmi kirekesztettség kockázatának, azonban ez is mintegy 367 ezer embert jelent. A kontinensen Luxemburg teljesít ilyen téren a legjobban, 7.4 százaléka van veszélyben az időseknek.
A Pénzcentrum elemzése szerint ez egyértelműen a járványra vezethető vissza, 2015 és 2019 között jól le tudtuk tornázni a lemaradást: 30.7 százalékról 20 százalékra csökkent a szegénység veszélye. Főként a fiatalok lehetőségei javultak, de a nyugdíjasok terén is csökkenő tendencia volt (18.3 százalékról 16.7 százalékra).
A kedvező folyamatok azonban már 2019-re megálltak, a koronavírus-járvány pedig hatalmas pofont adott az idősek helyzetének, hirtelen megugrott a szegénység közelébe sodródók száma. Az idősek helyzete pedig a többi társadalmi réteghez képest is romlott, tovább nyitva ezzel a társadalmi ollót.