Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy iráni kikötő lehet a polgárháborúkat tápláló fegyvercsempészet epicentruma

Már mi is több alkalommal beszámoltunk róla, hogy Jemen egy földi pokolnak tekinthető jelenleg, ahol a lakosság döntő többsége humanitárius katasztrófával néz szembe.

...svg content...Egy Kiam (b), egy Zolfagar (felül, j) és egy Dezful rakéta a Forradalmi Gárda rakétabemutatóján a teheráni Khomeini imám nevét viselõ mecsetnél az amerikai dróntámadásban megölt Kászim Szulejmáni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevû különleges egysége parancsnoka halálának bosszújaként egy iraki amerikai támaszpont ellen végrehajtott iráni rakétatámadás második évfordulója elõtti napon, 2022. január 7-én. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh
Közel-Kelet
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A jemeni polgárháború tulajdonképpen egy proxiháború Irán és Szaúd-Arábia között, ugyanis előbbi a huszi lázadókat, utóbbi pedig a kormányerőket támogatja. A két tűz közé keveredett jemeniek pedig szenvednek, a túlélésért küzdenek naponta.

Ami sokak számára érthetetlen, hogy mégis hogyan jutnak be napi szinten Jemenbe a legfejlettebb fegyverek: rakétavetők, gépfegyverek, vadászpuskák és egyéb fontos fegyverek. Az amerikai haditengerészet már nem egy alkalommal foglalt le ilyen szállítmányokat az Arab-tengeren.

A Wall Street Journal birtokába jutott, titkosított ENSZ-jelentés arra világít rá, hogy az elmúlt hónapok során lekapcsolt ilyen fegyverszállítmányok a legnagyobb valószínűséggel egyetlen iráni kikötőre vezethetők vissza.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa által megkérdezett szakértők állítása szerint Irán különböző módszereket, akár kis fatutajokat felhasználva is arra törekszik, hogy az orosz, kínai és iráni gyártmányú fegyvereket Jemenbe csempéssze, az USA ellenpróbálkozásai ellenére.

A különböző hajók az iráni Jask kikötőjéből szokta elindulni, hogy az Ománi-tengeren keresztül Jemenbe tudják vinni a fegyvereket. Ezt megerősítették a hajók legénységei is, valamint a járműveken talált navigációs berendezések is.

A jelentésben három szállítmányt vizsgáltak át tüzetesebben: kettőt az amerikai, egyet a szaúdi haditengerészet kapcsolt le. Az egyik, amerikaiak által megállított hajón például 2556 kínai gyártású gépkarabélyt, 292 kínai gyártású gépfegyvert, valamint további 164 iráni gyártású gépfegyvert és 194 iráni rakétavetőt találtak.

Irán ugyan nyíltan támogatja a huszikat a jemeni konfliktusban, viszont azt folyamatosan tagadja, hogy fegyvereket adnának el a lázadószervezetnek, azt meg végképp elutasítják, hogy fegyvercsempészetben vennének részt.

A jaski kikötő jelentősége egyébként nagyot nőtt az elmúlt évtizedben: korábban zöldségeket és gyümölcsöket exportáltak innen Omán számára, most már egy katonai bázis és egy olajexport-terminál is jelen van a helyszínen.

Az ENSZ által megállapított iráni fegyvercsempészet pedig stratégiai jelentőségű volt a huszik számára, akik így felül tudtak kerekedni a szaúdi túlerőn a polgárháborúban A huszik kezében van többek között a főváros, az egyik legnagyobb kikötőváros és rövidesen a legnagyobb olajváros is.

Iránról már régóta az a hír járja, hogy titokban különböző közel-keleti milíciákat támogatnak fegyverrel, ezt pedig most a friss ENSZ-jelentés is alátámasztja. Ez a legpusztítóbb hatással Jemenre van, amely egy bukott államnak tekinthető.

A jelentésből azonban kiderül, hogy nem csak Jemenbe vittek jelentős mennyiségű fegyvert: egy 2021 februárjában lekapcsolt szállítmány, amely 3752 iráni gyártású gépkarabélyt, valamint rakétavetőket tartalmazott, Szomália felé indítottak.