Macron uniós célkitűzései a franciákat is megosztják
A francia elnök fejlődést ígért a következő fél évre, a franciák viszont nemet mondanak a nemzeti identitás kiirtására.
Január 1-től Emmanuel Macron kerül az Európai Unió Tanácsának élére, aki fontos célokat tűzött ki maga elé erre a fél évre. Programjának célját a Sorbonne-on elmondott beszédében is kiemelte: nem a nemzetek önálló szuverenitására van szükség, hanem egy egységes Európára.
A francia elnök már a megválasztása előtt is azt hangoztatta, a bal- és jobboldal szerinti történelmi megosztottság mára elvesztette jelentőségét, és csak az számít, ki progresszív Európa-párti és ki euroszkeptikus konzervatív. Amennyiben uniós szinten sikereket ér el programjával, az az elnökválasztási kampányára is pozitív hatással lehet.
Az elnökség legfontosabb célkitűzései közé tartozik az online platformok szabályozása, az uniós klímasemlegesség megvalósításának elősegítése 2050-ig, valamint az EU és Afrika kapcsolatainak szorosabbá vonása, a schengeni övezet átalakítása és egy közös európai hadsereg felállítása.
További fontos kérdés Párizs számára a járvány miatt nehezen tartható költségvetési szabályok átalakítása, e kérdésben pedig több ország támogatását élvezi. A jelenlegi szabályozás szerint a költségvetési hiányt három százalék alatt kell tartani, amelyet Macron elavultnak tart, és úgy véli, „új szabályokra van szükség ahhoz, hogy Európa komolyan vehető maradjon”.
Újévi üzenetében a francia elnök ígéretet tett, hogy ez a fél év a fejlődésről szól majd. A legnagyobb problémát azonban az jelenti, hogy a francia társadalom a leginkább euroszkeptikusok közé tartozik, amelyen Macronnak nem sikerült változtatnia az elmúlt évek alatt – számolt be a Népszava.
A megosztottság csak erősödött, mikor az év első napján az uniós zászlót kihelyezték a Diadalívhez, lecserélve vele a francia trikolórt. „Igent kell mondani az uniós elnökségre, de nemet a francia identitás kiirtására” – fogalmazott a jobbközép Republikánusok mérsékelt jelöltje, Valérie Pécresse. Az uniós zászlót hamarosan eltávolították, az elnöki hivatal pedig azt közölte, eleve csak két napra akarták kitenni a lobogót.