Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A nukleáris tárgyalások közepette Irán bejelentette, rakétát indított az űrbe

Irán három műholdas kutatóeszközt küldött fel az űrbe, a bejelentésre pedig akkor került sor, amikor éppen folynak a tárgyalások az ország nukleáris fegyvereiről.

...svg content...Az iráni védelmi minisztérium honlapjáról készült fotón felbocsátanak egy három eszközt szállító mûholdhordozó rakétát a világûrbe az észak-iráni Szemnan tartományban mûködõ ûrközpontban 2021. december 30-án. MTI/AP/Iráni védelmi minisztérium
Közel-Kelet
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az iráni állami média számolt be arról, hogy az ország egy olyan rakétát küldött fel az űrbe, melyen összesen három kutatóeszköz foglal helyet. A lépés és a bejelentés azért is meglepő, mert ennél konkrétabb információkat már nem osztottak meg a kilövés kapcsán, így azt sem tudni, hogy a kilövés pontosan mikor történt, és arról sincs információ, hogy milyen kutatóeszközöket küldtek fel.

Mindezt akkor tette meg Irán, amikor Bécsben folytatódnak a nukleáris megállapodásokról szóló tárgyalások, mivel a világhatalmakkal kötött egyezség nem igazán került érvényesítésre az elmúlt években, Irán pedig megszegte az atomalkut, és önkényesen hajtott végre kilövéseket 2018 májusában. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Ezt követően szankciókat vezettek be Irán ellen, az amerikai kormány azonban egyre jobban aggódik e kilövések miatt, mivel attól tartanak, hogy a műholdak kilövéséhez szükséges technológiát felhasználhatják az ország ballisztikus rakétáinak fejlesztésére.

Ahmad Hosseini, az iráni védelmi minisztérium szóvivője csak annyi árult el a mostani kilövésről, hogy a „Simorgh” műholdhordozó rakéta 470 kilométeres magasságból indította útjára a kutatóeszközöket, és állítása szerint máris elérték azokat a kutatási célokat, melyeket kitűztek az állami űrközpontban – számolt be az Al Jazeera.

Habár Irán tagadja, hogy felhasználná a technológiát fegyveres arzenáljának bővítésére, szakértők szerint mindenképpen folytatni fogják tevékenységüket, függetlenül attól, hogy minek állítják be. Az Egyesült Államok kormánya pedig azt akarja elérni, hogy megszülessen egy megállapodás Iránnal, és egy alku keretében elérjék, hogy az ország némiképp korlátozza nukleáris tevékenységét.