Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy tanulmány szerint a koronavírus hónapokig fennmaradhat az agyban, szívben és belekben

A vizsgált 85 testrész és testfolyadék közül egyes esetekben 79-ből is kimutatták a vírust.

...svg content...Fotó: Pixabay
Külföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

A héten közzétett új kutatás eredménye megerősíti azt a gyanút, hogy a koronavírus nem csupán az emberi test légzőrendszerére van hatással, hanem a test számos részét megfertőzheti. Egyes esetekben a kezdeti tünetek enyhülése után is megtalálható a vírus a szervezetben, ez a krónikus állapot hosszú covid néven ismert.

A SARS-CoV-2-t elsősorban légúti vírusnak tekintik, arra azonban a tudósok nemrég bizonyítékot találtak, hogy könnyen megfertőzheti a zsír- és immunsejteket is. A National Institute of Health az eddigi legátfogóbb vizsgálat során 44 koronavírussal fertőzött betegen végzett boncolást, amelyből kiderült, öt kivételével minden személy halálában közrejátszott a vírus jelenléte a szervezetben.

A szakértők a légutakon kívül is bőséges nyomát találták a kórokozónak a fertőzés korai és késői szakaszában egyaránt. A betegek közel 80 százalékánál találtak koronavírusra utaló jeleket a szív- és érrendszeri szövetekben, 73 százaléknál a gyomor-bél szövetekben és 68 százalékuknál az izom-, bőr-, zsír- és perifériás idegszövetekben.

A 85 vizsgált testrész és testfolyadék közül egyes esetekben 79-ben is sikerült kimutatni a vírus jelenlétét, beleértve az agyat is. A vírus RNS nyomai még hónapokkal a tünetek kezdete után is megtalálható volt az egész testben és agyban, egy beteg esetében legalább 230 napig – számolt be a Gizmodo.

A tanulmánynak korlátai is vannak, az adatokat 2020 áprilisa és 2021 márciusa között gyűjtötték, ebben az időszakban pedig kevesen kaptak még védőoltást. Elképzelhető, hogy a vakcina nyújtotta immunitás megakadályozza a fertőzés ilyen fokú szétterjedését, valamint az azóta megjelenő új variánsok is bonyolíthatják a képet.

A szakértők kevés bizonyítékot találtak rá, hogy a vírus tüdőn kívüli jelenléte közvetlen gyulladással vagy sejtkárosodással járna, ami kulcsfontosságú, mert a gyulladás a leggyakoribb módja a szervezet krónikus önkárosításának. Ez fontos szerepet játszhat a hosszan fennálló COVID tünetekben, az eredményeket azonban tovább kell tanulmányozniuk a tudósoknak.