Hihetetlen feszültség övezi a James Webb űrteleszkóp karácsonyi kilövését
Már megkezdődött a hátralévő napok visszaszámlálása a NASA legújabb űrtávcsövének Föld körüli pályára állítása kapcsán, a csillagászok és mérnökök aggodalmai pedig szintén csúcsra vannak járatva.
A James Webb űrteleszkópot évtizedek óta fejlesztik, eddig már több mint 10 milliárd amerikai dollárt költöttek rá, és hamarosan kilőhetik az univerzumba – már ha nem történik valami galiba a rajtnál, ami katasztrofális következményekkel járna.
Jackie Faherty, a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum asztrofizikusa az NPR-nek adott interjújában elmondta, nem csak ő, hanem kollégái is rendkívül idegesek és izgatottak, és azt kívánják, bárcsak ne esne baja a szerkezetnek, és a misszió rendben lezajlana.
Az előzetes tervek alapján a távcsövet az Ariane–5 rakétával juttatják majd ki a világűrbe karácsony este az Európai Űrügynökség Francia Guyanában található kilövőállomásáról. A gigantikus szerkezetnek a világűrbe érve ki kell majd bontania a hatméteres tükrét, ami közel egy hónapot vehet igénybe.
„29 napig tart majd a rettegés, miközben nézzük, ahogy az eszközöket kibontják. Az első 24 óra igencsak kemény lesz” – mondta Garth Illingworth csillagász, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem munkatársa.,
„300 egypontos hibaelemünk van, és mindnek jól kell működnie. Ha egymillió mérföldre vagy a Földtől, nem tudsz elküldeni valakit, hogy megjavítsa” – tette hozzá Mike Menzel, a teleszkóp vezető rendszermérnöke.