Kegyelmet kaphatnak a 300 évvel ezelőtt kivégzett skóciai boszorkányok
kóciában a 16-18. században valósággal rettegtek a boszorkányoktól, a kitalált természetfeletti „bűntények” miatt pedig nők ezreit végezték ki.
Háromszáz évvel a boszorkánytörvény hatályon kívül helyezése után úgy tűnik, végre igazságot szolgáltatnak – számolt be róla The Guardian. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök vállára nem mindennapi terhek kerültek, gyakorlatilag egy évszázadokkal ezelőtti problémára kell megoldást találnia. A Skócia boszorkányai csoport ugyanis mintegy két éve küzd a boszorkányok ártatlannak nyilvánításáért.
Erőfeszítéseik úgy látszik nem voltak hiábavalóak, hiszen a skót parlamentben egy képviselői törvényjavaslat biztosította, hogy végre tisztázhassák a vádlottak nevét. A szervezet bocsánatkérést és egy nemzeti emlékművet is szeretne a boszorkányüldözés áldozatainak emlékére.
Az 1563-ban bevezetett törvény a lehető legkegyetlenebb eszközöket adta az ítélethozók kezébe. Főbenjáró bűnnek kiáltották ki a boszorkányságot, az elítélteket általában megfojtották, majd máglyán elégették, hogy ne maradjon holttest, amit eltemethetnek.
Már 200-nál is több halálos áldozata van a fülöp-szigeteki tájfunnak
Becslések szerint 3837, többségében nőt ítéltek el a törvény alapján. Az ártatlanul kivégzett emberek zöme kínzás alatt tett vallomást, miután alvásmegvonással, körmeik letépésével, tűszúrásokkal sanyargatták őket.
Ahhoz, hogy valakit meghurcoljanak, elég volt a ma is a boszorkánysághoz kapcsolt „jeleket” felfedezni körülötte. Könnyen bajba kerülhettek például a sörfőzők, akik számára az üst munkaeszköz volt, macskát az egerek miatt tartottak, kalapot pedig a vásárokon hordtak.
Utólag nézve könnyen belátható, hogy a boszorkánytörvénynek a babonák és hiedelmek életben tartása mellett gazdasági okai is voltak: a nőket ezzel a lépéssel szorították ki a sörfőzés jövedelmező piacáról.