Pénzügyi gigafegyvert vethetnek be Moszkvával szemben, de mi lesz így Európával?
Ha kitiltják Oroszországot a SWIFT fizetési rendszerből, szakértők szerint mégsem lesz annyira súlyos csapás, mint korábban feltételezték.
A SWIFT egy biztonságos kommunikációs platform, amelyet a bankok, brókercégek és más pénzügyi intézmények használnak információ küldésére és fogadására, például a tengerentúli átutalások vagy az értékpapírügyletek elszámolásakor.
Az 1973 óra működő rendszer szabványosított kódjait jelenleg több mint kétszáz országban, mintegy 11 ezer pénzintézet használja. A platform idén több mint tízmilliárd üzenetet dolgoz fel, ami több billió dollárnyi, határokon átnyúló utalást tesz lehetővé. Ez a legmegbízhatóbb határokon átnyúló fizetési üzenetküldő rendszer, ezért rendkívül fontos – nyilatkozta Brian O’Toole, az amerikai pénzügyminisztérium korábbi vezető tanácsadója, az Atlantic Council agytröszt jelenlegi munkatársa a Szabad Európának.
Oroszország sokkal nagyobb gazdaság, mint Irán, és mélyen integrálódott a globális pénzügyi rendszerbe. Így a SWIFT-szolgáltatás megszüntetésének hatása sokkal nagyobb lenne, mint Irán esetében.
Elina Ribakova, a washingtoni Institute of International Finance közgazdásza úgy gondolja Oroszországnak egy ideig jelentős gazdasági zavarokkal kellene szembenéznie, különösen a határokon átnyúló fizetéseknél, miközben új platformokra kellene átszoknia.
A zavarok miatt zsugorodhat az orosz gazdaság, és a rubel rövid távon zuhanórepülésbe kezdhet. Mivel azonban Oroszország vezető exportcikkei, az olaj és a földgáz kulcsfontosságúak Európa szempontjából, ezért mindkét fél gyors megoldást keresne.
O’Toole hozzátette, ha elvágják a SWIFT-et az orosz bankrendszertől, lényegében csak arra kényszerítik, hogy a SWIFT versenytársait használja. A valódi hatás érdekében a Fehér Háznak az orosz bankok elleni szankciók bevezetésére kellene összpontosítania.