„A közösség média a legnagyobb fenyegetés a demokráciára”
Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke kapcsán már többször hangzott el vádként, hogy autokratikus irányba billent el a vezetési stílusa, különösen a 2016-os puccskísérlet óta.
Erdogant sokszor negatív példaként hozzák fel nemzetközi szinten, ha a demokráciától való eltávolodásról van szó. A török elnök azonban most megnevezte, hogy ő maga mit gondol, mi a legnagyobb fenyegetés a demokráciára.
Erdogan kijelentette ugyanis, hogy szerinte a közösségi média jelenti a legnagyobb fenyegetést napjaink demokráciáira, éppen ezért kormánya egy törvényjavaslatot terjeszt majd be, amelyben az álhírek és dezinformációk online terjesztését fogják büntetőjogilag üldözni.
A törvényjavaslat kritikusai azonban úgy vélik, Erdogan ezzel tovább folytatja a leszámolást a szólásszabadsággal, amelyet már a puccskísérlet óta folytat. A katonai hatalomátvétel kísérlete óta több nagy ellenzéki lapot is bezártak az országokban, számos tanárt és bírót bebörtönöztek.
Törökország már tavaly is elfogadott egy törvényt, amely előírta az egymillió felhasználónál nagyobb forgalommal rendelkező közösségi médiaplatformoknak, hogy kötelesek az adatokat az országban tárolni, valamint egy jogi képviselőt legalább biztosítaniuk kell a törökök felé.
Az új javaslat pedig az álhíreket és a dezinformációkat kriminalizálná, öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtanák azokat, akik terjesztik ezeket. A probléma viszont az, hogy erősen kérdéses, ki fogja megállapítani azt, hogy mi az álhír és mi nem.
Felmerül az aggodalom ugyanis, hogy egy kormány által létrehozott közösségi médiaszabályozó szervezet visszaélhet a hatalmával és olyan véleményeket is álhírnek bélyegezhetnek, amelyek kritikusokat a kormánnyal.
A török média jelentős része már állami kézben van, ezért a közösségi média az egyetlen felület, ahol ellenvéleményt lehet megfogalmazni. Most viszont felmerült az aggodalom, hogy Erdoganék az utolsó ilyen csatornát is a saját uralmuk alá hajthatják.
(via AP)