Földönkívüli objektumok tanulmányozását célozta meg a NASA
Pályára állt a NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) röntgenteleszkópja, így megkezdheti tervezett kétéves küldetését, amely során különböző szélsőséges és rejtélyes kozmikus forrásokból származó polarizált röntgensugarakat fog tanulmányozni.
Az űreszköz december 9-én, hajnali 1:00 órakor emelkedett fel a floridai Cape Canaveralban található Kennedy Űrközpont LC-39A űrállomásáról a SpaceX Falcon 9 rakéta fedélzetén – olvasható a NASA közleményében.
Az IXPE-misszió indítása komolyabb késedelmek nélkül zajlott le, az űreszköz 33 perccel a start után vált le a második fokozatról, és Egyenlítő körüli pályára állt 600 kilométer magasságban, ahol 90 percenként egyszer kerüli meg a Földet. A leválasztás után az űreszköz kinyitotta napelemtábláit, és 40 perc múlva megkezdte a telemetriai adatok továbbítását.
Az IXPE indítása annyiban volt szokatlan, hogy 330 kilogrammos tömege jóval kisebbnek bizonyult, mint a Falcon 9 rakéta kapacitása – erre azért volt szükség, mert a küldetés profilja megkövetelte, hogy az IXPE pontosan 0°-os pályára álljon az Egyenlítőhöz képest.
Mivel Cape Canaveral az Egyenlítőtől 28°-kal északra fekszik, a Falcon 9-nek kelet felé kellett elindulnia, parkolási pályára állnia, majd a maradék üzemanyagot felhasználva az Egyenlítő felé változtatni a pálya dőlését. Ezen a pályán az űreszköz el lesz szigetelve a Van Allen sugárzási öv dél-atlanti anomáliájától, amely zavarhatja a megfigyeléseket.
Az IXPE a NASA és az Olasz Űrügynökség közös missziója, amelynek célja a nagyenergiájú űrbeli objektumok, köztük fekete lyukak, neutroncsillagok, pulzárok, szupernóva-maradványok, magnetárok, kvazárok és galaxishalmazok tanulmányozása a polarizált röntgensugárzással történő megfigyelések révén.
Ehhez az űrszondát három egyforma röntgentávcsővel szerelték fel, amelyeket egy hosszú fémrúdra párhuzamosan állítottak fel, hogy megfelelő fókusztávolság legyen a kollektorok és a hátsó részben található, gázzal töltött képalkotó eszközök között.
„Az IXPE révén partnereinkkel együtt egy olyan új űrobszervatóriummal bővítettük flottánkat, amely az elkövetkező évekre meghatározza majd a világegyetemről alkotott képünket. Minden NASA-űrszondát gondosan választunk ki, hogy vadonatúj megfigyeléseket célozzon meg, amelyek új tudományos vizsgálatokat tesznek lehetővé. Az IXPE olyan módon fogja feltárni a körülöttünk lévő világegyetemet, ahogyan eddig még sosem láthattuk” – mondta Thomas Zurbuchen, a misszió egyik adminisztrátora.