Rembrandt eredeti vázlataira bukkantak az Éjjeli őrjárat alatt
Először került feltárásra a holland festő 1642-es festményének eredeti víziója, melyet a festmény mögött fedeztek fel a restaurátorok.
Rembrandt leghíresebb alkotásának, az Éjjeli őrjáratnak az eredeti vázlataira bukkantak a restaurátorok, mely a vastag festékréteg alatt bújt meg, ez pedig a legelső alkalom, hogy betekintést nyerhetünk a világ egyik leghíresebb festőjének eredeti víziójába.
A bézs festékkel felvitt vázlatot az amszterdami Rijksmuseum restaurátorai, adatszakértői és művészettörténészei fedezték fel két és fél évnyi megfeszített munka után. A szakemberek megosztották, Rembrandt megannyi változtatást eszközölt a festményen, mielőtt azt végül befejezte volna 1642-ben.
A Frans Banninck Cocq kapitány parancsnoksága alatt álló milíciát ábrázoló, Éjjeli őrjárat címre keresztelt mű három éven át készült, miután a művész megbízást kapott az amszterdami polgárőrségtől az alkotás megfestésére, hogy aztán a Kloveniersdoelen főhadiszállásán lévő díszteremben állítsák ki – írja a Guardian.
A vázlatra a szakemberek egy új szkennelési technológia révén bukkantak rá, mivel a művész kifejezetten kedvelte a krétában gazdag festékeket. Azért is rendkívül fontos ez a felfedezés, mert bár korábban feltételezték, hogy a művész először vázlatokat készített a vászonra, ez most végre kézzelfoghatóan is bebizonyosodott.