Hiába fenyegetnek sztrájkkal a tanárok, elmaradhat a jelentősebb béremelés
A kormányt az sem ijesztette meg, hogy a pedagógusok sztrájkkal fenyegetőztek, így szinte biztosra vehető, hogy nem fognak változtatni a beszámítási rendszeren.
A kormány a szakszervezetekkel folytatott sztrájktárgyalások hatására sem változtat azon a befagyasztott bérszámítási rendszeren, ami az elmúlt években a pedagógusbérek drasztikus elértéktelenedéséhez vezetett – olvasható a G7 elemzésében.
A tanárok bérét a kormány 2014-ben fagyasztotta be, nem sokkal később az alapfokú végzettségű pályakezdő pedagógusoknál 120, főiskolainál 180, egyetemi végzettséggel pedig 200 százalékos béremelést tűztek ki.
2015-ben bevezették a vetítési alapot: a mindenkori minimálbér helyett a számítást innentől a 2014-es, 101 500 forintos minimálbér alapján végezték el. Ezzel rögzítették a pedagógusbéreket, és lemetszették azokat az általános bérfejlődésről, vagyis a tanárokat kivonták a gazdasági fejlődés haszonélvezői közül – írta a lap.
Mindezekből kifolyólag még ma is 101 500 forintos vetítési alapból kalkulálják a béreket, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a rendszer automatikusan a mindenkori minimálbérből számolja a bértábla különböző összegeit.
2022-ben biztosan marad az az abszurd helyzet, amelyben a főiskolai végzettségű kezdő tanár alapbére jóformán megegyezik a garantált bérminimummal, vagyis a szakmunkásoknak adható legalacsonyabb fizetéssel.