Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Miért olyan népszerű Európa az orosz vakcinaturisták körében?

Az oltásturizmus egyre nagyobb teret nyer, és egyre több orosz utazik Európába azért, hogy beoltassák magukat.

...svg content...Az új koronavírus elleni orosz Szputnyik V szérummal oltanak be egy nõt a moszkvai GUM-áruházban létesített oltóponton 2021. október 28-án. Oroszországban az új koronavírusos fertõzések napi számának gyors emelkedése miatt november 8-ig tizenegy napig tartó járványügyi munkaszünetet rendeltek el. Bezárják a bevásárlóközpontokat, szépségszalonokat, fitneszközpontokat és autószervizeket, de a gyógyszertárak, kórházak és élelmiszerboltok nyitva maradnak. Az országban az új fertõzöttek száma elõször haladta meg a 40 ezret és a halálos áldozatoké is ismét rekordot döntött. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A koronavírus-járvány alapjában megváltoztatta mindennapjainkat, a vakcinák megjelenésével pedig egy új trend is kialakult: a vakcinaturizmus. Ez pedig nem is olyan meglepő, hiszen még mindig nem tudni, hogy az oroszok által kifejlesztett Szputnyik V koronavírus elleni oltóanyag mikor kapja meg az engedélyt az EU-ban, ami nagyon sok orosz állampolgár életét keseríti meg.

A DW arra a kérdésre kereste választ, hogy miért lett ennyire népszerű a vakcinaturizmus az oroszok körében, és miért választják inkább az európai országokat az oltás beadására, mint saját országukat. A válasz pedig nem annyira meglepő, hiszen míg Oroszországban a saját oltóanyaggal oltanak, addig a Szputnyikot nem fogadják el az EU-ba történő belépéskor. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A korlátozás azonban nem csupán az orosz turistákat érinti, mivel sokan utaznak az Európai Unióba üzleti okokból, vagy éppen családlátogatásra. A helyzet pedig hónapok leforgása alatt változott meg drasztikus mértékben: áprilisban még javában tombolt a járvány az EU-ban, és leginkább azok igényelhették az oltást, akik a veszélyeztetett csoportok valamelyikébe tartoztak.

Ezzel szemben Oroszországban már nagyon hamar elérhetővé vált a Szputnyik V, szeptemberre azonban jelentősen változott a helyzet, és már nem érdekelte az oroszokat, hogy könnyen és gyorsan elérhető a saját vakcina, inkább a nyugati oltóanyagok iránt kezdtek el érdeklődni.

Az oroszok oltási hajlandósága jelentősen csökkent, ezzel párhuzamosan pedig jelentősen megnövekedett az igény a nyugati fejlesztésű oltóanyagok iránt. Szeptemberben az oroszok és az orosz utazási irodák is rájöttek, hogy a Szputnyik V engedélyeztetése el fog húzódni, és ekkor kezdődött el igazán a vakcinaturizmus.

Az oroszoknak sem kellett több, összebeszéltek, és közös oltóutakat szerveztek maguknak olyan országokba, ahol külföldieket is beoltanak. Az egyik ilyen ország Szerbia, éppen ezért a vakcinaturizmus legnépszerűbb országait felölelő lista első helyén szerepel. Az oroszoknak ugyanis nincs szükségük vízumra a beutazáshoz, és a szerb kormány ingyenesen biztosítja az oltást a külföldiek számára is.

Egyértelmű, hogy miért döntenek így az oroszok: mivel a Szputnyik V oltóanyag engedélyeztetése várat magára és pontos dátumot sem tudunk arra vonatkozóan, hogy mikor történhet meg, mindenki megpróbálja a legjobbat kihozni a helyzetből, és egy olyan vakcinával beoltatni magát, melyet a világ legtöbb országában elfogadnak.