Nem várható elbocsátási hullám a minimálbér emelése miatt
A magyar vállalatok egyelőre nem terveznek létszámleépítést a bruttó 200 ezer forintra emelkedő minimálbér-emelés miatt.
A Világgazdaság legfrissebb cikkéből kiderült, bár a legkisebb bér nettó összege 133 ezer forintra emelkedik, a szakmunkásokat is érintő minimálbér 172 900 forintra nő.
A béremelésért cserébe a kormány összesen 2,5 százalékkal csökkenti a szociális hozzájárulási adót, eltörli az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást, a kisvállalati adót pedig 12 százalékról 10 százalékra enyhíti.
A BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. folyamatosan figyelemmel kíséri a jogszabály-változásokat, és eleget tesznek az azokban foglaltaknak.
„A minimálbér és a garantált bérminimum emelésével kapcsolatos kormányzati döntésekről egyelőre csak a híradásokból értesültünk, az erről szóló jogszabály még nem jelent meg. Társaságunk a rendelkezésre álló információk alapján természetesen megkezdte a szükséges számítások elvégzését a tervezett jogszabályváltozások BKM-re gyakorolt hatása kapcsán. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a BKM esetében a tervezett jogszabályváltozások semmilyen formában nem érintik hátrányosan a munkavállalókat, tekintettel arra, hogy a társaság sem létszámleépítést, sem juttatáscsökkentést nem tervez a költségnövekedés ellensúlyozására” – írták.
A MÁV-Volán csoport közölte, a járványügyi helyzetben is megtartották a teljes munkavállalói létszámot. Mintegy 2,6 milliárd forintnyi bérköltség-emelkedést okoz a bérminimumok emelkedése, egyébként a társaság tíz százalékos béremelést hajt végre jövőre. A társaságnál a minimálbér növelése a munkavállalók kevesebb mint 1 százalékát, a garantált bérminimum emelése a dolgozók 13 százalékát érinti.