Célt ért a farmerek egy éven át tartó tüntetése, visszavonták a vitatott törvényt
Az elmúlt egy év során több tízezer indiai farmer tüntetett napi szinten egy tavaly szeptemberben elfogadott törvény miatt.
Narendra Modi indiai miniszterelnök gyakorlatilag a semmiből jelentette be, hogy elállnak a törvénytől és megkezdik a parlamenti munkát annak érdekében, hogy hatályon kívül helyezzék a mezőgazdasági törvényeket.
A kormány tavaly még arra hivatkozva fogadta el a törvényeket, hogy szükséges a mezőgazdaság modernizálása érdekében és jelentős magántőkét vonzhat be, ami a termelékenység növelése érdekében elengedhetetlen lenne.
A három szövetségi törvény értelmében ugyanis elvették volna a farmerektől az ármeghatározás jogát és teljesen fellazították volna a szabályozást az árak terén. A farmerek viszont attól féltek, hogy ezzel nagyon kitettek lettek volna a nagyon magántőkének és elestek volna a fix bevételeiktől.
Az egyik törvény értelmében ugyanis lehetőség nyílt volna a farmerek előtt, hogy az eddig használatos árupiacon kívül adják el áruikat. Ez viszont a viszonteladóknak és kereskedőknek adta volna oda a jogot, hogy egy közös megállapodáson alapuló áron vegyék meg a terményt és nem a közös árupiaci áron – így lehetőség nyílt volna az árak jelentős lenyomására.
A második törvény a farmereknek megadta volna a lehetőséget, hogy szabadon végezzenek szerződéses farmertevékenységet és a szabad piacon árulják a terményeket – ennek kapcsán az okozta az aggodalmat, hogy az általuk meghatározott ár alá mennek a tömegtermelésre képes multik.
A harmadik törvény pedig eltávolította volna a búzaféléket, hüvelyeseket, olajos magvakat és a hagymaféléket az alapvető áruk listájáról, ezzel pedig mindenféle korlátozás nélküli szabadkereskedelmet vezetett volna be erre a piacra.
A farmereknek nagy része viszont csak kis gazdaságokat művel, ráadásul meglehetősen alacsony éves bevételhez jutnak, így sokkal gyengébb lenne az alkupozíciójuk. Amennyiben a magántőke mélyen megvetné a lábát a szektorban, azzal tulajdonképpen kinyírnák a kisebb gazdákat.
A kormány azzal érvelt, hogy ezzel pont, hogy javítani lehetne a farmerek esélyeit, mert szélesebb piacot biztosít az értékesítésre. A farmerek ebből viszont nem kértek, egy éven tüntettek, többek között traktorokkal vonultak fel a nagyvárosokban – ennek pedig most meglett az eredménye, ugyanis visszavonták a törvényeket.
(via Sky News)