Ismét arra hoztak tanulmányt, hogy a vuhani piacról indulhatott ki a járvány
Egyelőre nem tudni, mi lehet a mostani koronavírus-járványt elindító SARS-CoV-2 vírus fészke, két teória verseny egymással elsősorban.
A vírusok fejlődését kutató egyik legelismertebb szakértő, Michael Worobey új tanulmányt hozott nyilvánosságra a Science című tudományos folyóiratban, amely vitatja a WHO következtetését a járvány kitörésére vonatkozóan.
Abban a WHO és Worobey is egyetért, hogy a járvány feltehetően a vuhani húspiacokon tört ki, viszont a zéró páciensben nem értenek egyet: a WHO szerint ugyanis egy férfi könyvelő volt a legelső beteg, míg Worobey szerint egy női eladó lehetett az.
Worobey alaposan átvizsgálta a járványról született korai dokumentumokat, amelyek alapján megállapította, hogy a globális egészségügyi szervezet rossz következtetésekre jutott, miszerint a Chen nevű zéró páciens 2019. december 8-án mutatta az első tüneteket.
Worobey állítja ugyanis, hogy beszélt a Vuhani Központi Kórház orvosaival, ahol Chent is ápolták, akik közülték, hogy a könyvelő december 16-a körül mutatott tüneteket. Már ott is hiányos volt a WHO következtetése, hogy ugyan a járvány fészkét a vuhani piacra lokálják, Chen nem járt a piacon.
A WHO által készített tanulmány egyébként már számos kritikát kapott, amely egyelőre arra a megállapításra jutott, hogy feltehetően egy denevérről – átmeneti gazdatest, például tobzoska útján – került emberbe.
Egyáltalán nem foglalkoztak például azzal az elmélettel, hogy a járvány a Vuhani Virológiai Intézetből indulhatott ki, amely mindössze néhány kilométerre volt az első gócponttól. Ennek ellenére mindössze 4 oldalban letudták annyival, hogy nagyon nem valószínű a laborszökevény-elmélet.
Két hónappal a WHO állásfoglalását követően 18 prominens tudós, köztük Worobey is, nyílt levelet tett közzé, amelyben ezért támadták be a szervezetet. A Wall Street Journal később meg is jelentetett erről egy cikket, miszerint a WHO számos eljárási hibát vétett a kutatás során.
Worobey abban egyetért, hogy a vuhani piacon voltak az első ismert esetek, viszont a dokumentumokra hivatkozva a zéró páciens Wei Guixian lehetett, aki már december 11-én mutatott tüneteket, öt nappal Chen előtt.
„A legelső tünetes eset a piac nyugati szekciójában, a ketrecbe zárt mosómedvéknél volt azonosítható, amely erős bizonyíték az élő állati eredetre” – fogalmazott Worobey, aki szerint december 30 előtt már több mint egy tucat rejtélyes tüdőgyulladásos megbetegedés volt a piachoz köthetően.
Kína ugyanakkor vehemensen tagadja a laborszökevény-elméletet a számos bizonyíték ellenére. Már korábban olyan elmélet is megszületett, miszerint az akörül megrendezett katonai játékokon jelen lehetett a vírus, ugyanis többen betegen mentek már haza.