Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Baj van az új földgázvezeték körül, ami megmenthetné Európát az energiaválságtól

Németország bejelentette, hogy felfüggesztik az Északi Áramlat 2 földgázvezeték engedélyeztetését.

...svg content...A Fortuna csõfektetõ orosz hajó a Balti-tenger partján fekvõ Wismar kikötõjében 2021. január 14-én. A hajó az Oroszország és Németország közötti tenger alatti földgázvezeték, az Északi Áramlat-2 építésében mûködik közre. MTI/AP/DPA/Jens Büttner
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A német hatóságok kijelentették, hogy egészen addig felfüggesztik az engedélyeztetési eljárást, ameddig az azt üzemeltető cég nem szervezi át úgy a működését, hogy az teljes mértékben megfeleljen a német jognak – jelentette az AFP.

A hírek hatására a földgáz ára ismét elszabadult Európában, az opciós piacon már 10 százalékkal nagyobb összegért lehetett a gázzal kereskedni. Tőzsdei adatok szerint már 1029 dollárt kellett köbtonnánként fizetni a földgázért a nap folyamán. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A vita annak kapcsán alakult ki, hogy az illetékes német hatóság, a BNetzA ragaszkodik ahhoz, hogy a földgázvezeték üzemeltetője csakis egy Németországban bejegyzett cég lehet, miközben a Nord Stream 2 AG-t, ami az üzemeltető lenne, Svájcban jegyezték be.

A svájci központú cég ígéretet tett arra, hogy létre fognak hozni egy német leányvállalatot, amelyen keresztül üzemeltetni fogják a vezeték Németországon keresztülmenő részeit, a BNetzA viszont ragaszkodik ahhoz, hogy az egész vezeték üzemeltetése német központú cégé legyen.

A BNetzA kijelentette, hogy csak abban az esetben fog folytatódni az engedélyeztetési eljárás, amint ez a németországi cég megkapja az összes üzemeltetési jogot és az ahhoz szükséges eszközöket, vagyontárgyakat.

A Nord Stream 2 AG még júniusban nyújtotta be az engedélyét a gázvezeték üzemeltetésére, azonban a német hatóságok állítása szerint csak szeptemberben kapták meg a szükséges papírokat. Szeptembertől indult csak így az eljárás, ami legalább 4 hónapot vesz igénybe, így legalább januárig kell várni az első értékelésig.

Az eljárást tovább bonyolította, hogy Lengyelország és Ukrajna hevesen engedélyezte a vezetéket, időközben viszont velük sikerült lenyugtatni a kedélyeket, hogy bevették őket a projektbe – vétójogot azonban nem kapnak, csak véleményezési jogot.

Mi az az Északi Áramlat 2?

Az Északi Áramlat 2 egy Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő víz alatti földgázvezeték, ami az orosz Vyborg és a német Lubmin városa között fogja a gázt szállítani a Balti-tengeren keresztül.

A gázvezeték már kész, a Gazprom már állítása szerint meg is töltötte gázzal és évente körülbelül 55 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas kapacitással alakították ki. A projektnek számos támogatója és kritikusa van, a legfőbb aggodalmak az Oroszországtól való energiafüggés miatt vannak.

Lengyelország és Ukrajna hevesen ellenezte a gázvezetéket, elsősorban energiabiztonsági aggodalmak miatt. Kijev szerint az új vezeték miatt sokkal kevesebb gáz fog innentől az ukrán csöveken átmenni, ami így jelentős bevételkiesés a számukra, ráadásul ezzel Putyin sakkban is tarthatja őket.

A vezeték pedig azért is lehet fontos Európa számára, mert el akarják kerülni a mostani őszihez hasonló helyzeteket. A mostani energiaválsághoz ugyanis nagyban hozzájárult a megnövekedett kereslet mellett a hiányos készlet, amely az új vezetékkel elkerülhető lenne.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.