Luxusautógyár kapott támogatást mini atomreaktorok fejlesztésére
A klímaváltozás lassításának egyik fő célja jelenleg, hogy a szénhidrogén alapú energiaellátásról zöld energiára térjen át a világ.
Az atomenergia ilyen tekintetben egy vitás területnek minősül, nincs konszenzus abban, hogy mennyire környezetbarát a technológia. A mérsékeltebbek állítása szerint zöld technológiának tekinthető, a radikálisabb környezetvédők viszont hallani sem akarnak róla a hulladékkérdés miatt.
A zöld beruházások kereteiben viszont egyre több helyen hallani, hogy atomenergiával kapcsolatos fejlesztések indulnak el. Nagy-Britannia sem kivétel ez alól, azonban egy meglepő fordulat mégis történt ezen a téren.
A BBC beszámolója szerint ugyanis a luxusautóiról ismert Rolls-Royce vállalat kapott egy jelentősebb, 210 millió fontos támogatást arra, hogy létrehozzanak egy olyan vállalat, ami kifejezetten kisebb méretű atomerőművek fejlesztésére fekszik rá.
A Rolls-Royce Kis Moduláris Reaktor (SMR) projekt ezen felül még 195 millió fontos tőkeinjekciót kapott a magánszektortól is, amelynek köszönhetően legkésőbb 2050-ig reményeik szerint 40 ezer új munkahelyet hozhatnak létre.
A projekt kritikusai viszont a fentebb említett érvek mellén támadják az SMR-t, mondván, hogy inkább megújuló energiára kellene ráfeküdni és nem atomenergiára. Ez azonban a briteknek nem lenne újdonság, hisz az áramellátás 21 százalékáról nukleáris energia gondoskodik.
A jelenlegi befektetés elsősorban most arra irányul, hogy a Rolls-Royce tervezze meg ezeket a kisebb méretű atomreaktorok és terjessze be a brit szabályozóhatóságok elé, hogy azok meg tudják vizsgálni, mennyire kompatibilis projekt az elektromos hálózattal.
Azt is megvizsgálják ebben a körben, hogy hova kellene létesíteni olyan üzemeket, ahol az atomreaktor részeit legyártják. A BBC szerint ez várhatóan Észak-Angliában és Skóciában lehet, ahol már van tapasztalat az atomenergiával.
A Rolls-Royce állítása szerint a saját fejlesztésű atomreaktoraik mindössze tizedakkora helyet fognak elfoglalni, mint a hagyományos erőművek, mintegy két futballpálya méretűek lehetnek és akár egymillió háztartást is el fognak tudni látni árammal.
A cég továbbá úgy fogalmazott, hogy körülbelül 470 MW áram generálására alkalmas létesítményeik lesznek, ami mintegy 150 szélturbina által termelt áramnak megfeleltethető.