Ezt az ágazatot érintette legérzékenyebben az alapanyagárak drágulása
A különféle nyersanyagok hiánya, valamint a kínálat meredek visszaesése által előidézett válsághelyzetben kizárólag az EU alapanyagimport feltételeinek enyhítésével orvosolható az acél építőanyag-áremelkedés.
A Swedsteel-Metecno tapasztalatai szerint a pandémia sosem látott bizonytalanságot okozott az üzleti döntések terén. A koronavírus-járvány kitörésekor az emberek védelme miatti általános leállás ellehetetlenítette a megszokott pénzügyi, és így a beruházásokkal kapcsolatos tervezést – adta hírül a Portfolio.
A KKV szektorban az erőteljes drágulás jelentősen visszafogta a keresletet, ami kihatott a finanszírozásra és a pályázatokra egyaránt, mivel az áremelkedések előtt igényelt és megnyert pályázati keretösszegből nem volt finanszírozható a tervezett beruházás, továbbá késések is kialakultak.
„A 2021 tavaszára időzített építéseket sokan őszre halasztották abban a reményben, hogy a harmadik, illetve a negyedik negyedévre az árak mérséklődnek, de ez a széleskörű stabilizáció még várat magára. Az áremelkedés negatív hatását jól mutatja, hogy 2021-ben a KKV projektjeink hozzávetőlegesen 34 százalékát halasztották el a megbízók” – magyarázta Nabeel Alyyan, a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója.
A vékonyfalú, valamint a nagyszilárdságú festett acél profiloknál 10-15 százalékos áremelkedés történt ősszel, melynek fő oka szintén a nyersanyaghiány, hiszen Európa importra szorul. A cég szerint az európai tulajdonban lévő európai gyártás jó, ha a meglévő kereslet 4-5 százalékát képes kiszolgálni.