Sokkal több áldozatot szed az influenza, a HIV és az ebola, mint a koronavírus
Miközben világszerte lázasan tesztelik azokat az embereket is, akik más krónikus betegség miatt hunytak el, hogy koronavírus-halottként jegyezhessék őket, a világon sokkal súlyosabb járványok is pusztítanak.
Influenza-fertőzésben az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján évente nagyjából 650 ezren halnak meg, miközben 5 millió súlyos esetet regisztrálnak, a valós számok azonban ennél jóval magasabbak lehetnek, hiszen influenza detektálására nem használnak PCR-, illetve antigéntesztet.
A 20. században két nagy, nem szezonális influenzajárvány söpört végig a világon, mégpedig az 1957-1958-as ázsiai influenza és az 1968-1970-es hongkongi influenza; az utólagos számítások szerint mindkettő körülbelül egymillió ember halálát okozta – olvasható az Infostart beszámolójában.
Az egzotikus megbetegedések közül talán az ebola az egyik legismertebb és legveszélyesebb, a vírus 1976-os felfedezése utáni négy évtizedben 15 300-an hunytak el a fertőzés komplikációiban, a legutolsó járvány során Kongóban 2 300-an vesztették életüket.
Ez a vírus jóval halálosabb, mint a koronavírus, a megfertőződők mintegy fele bele is hal a betegségbe, ugyanakkor könnyen megelőzhető és kivédhető, mivel kizárólag testnedvekkel terjed közvetett vagy közvetlen érintkezés útján.
A modern kori járványok közül messze a leghalálosabb az AIDS, az immunrendszert érintő, gyógyíthatatlan fertőzésben, melyet a HIV vírus okoz, 1980 óta több mint 36 millióan haltak meg. Hatékony vakcinát még nem fejlesztettek ki ellene, kizárólag megelőzéssel fékezhető meg a kórokozó terjedése.